Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravintolabuumi jatkuu: Hyviä uutisia oluen ystäville ja itähelsinkiläisille

Olutmestari Jussi Hukkanen Panimoravintola Huvilassa
Olutmestari Jussi Hukkanen Panimoravintola Huvilassa
Julkaistu 02.04.2014 13:35

Helsingissä on meneillään melkoinen ravintolabuumi: uusia ruokapaikkoja tuntuu avautuvan harva se viikko.

Helsingin ravintolatarjonta saa huhtikuussa entisestään potkua, kun ruoanystäville avautuu muun muassa lähiruokaan keskittyvä kartanoravintola Lähiö sekä käsityöläisoluisiin erikoistunut, pientuottajaherkkuja tarjoileva Passio Keittiö ja Baari.

Olutmestari avaa ravintolan Kalevankadulle

Passio Keittiö ja Baari avaa ovensa huhtikuun alkupuolella Kalevankadulle, entisen Flada 13 Bar & Bistron tiloihin. Kyseessä on Savonlinnan Panimoravintola Huvilasta tutun olutmestari Jussi Hukkasen ravintolaprojekti, joten luvassa on luonnollisesti ainakin laadukasta kotimaista olutta.

Passio -ravintolan keittiömestarina toimii Jesse Vottonen, joka on aiemmin työskennellyt myös Panimoravintola Huvilassa. Kesäravintolana toimiva Huvila tunnetaan paitsi omista oluistaan myös erinomaisesta lähiruoasta sekä kotimaisten artistien live-keikoista. Ravintola Passiossa lähiruokaa ei sen sijaan tarjoilla.

Olutmestari Jussi Hukkanen Panimoravintola Huvilassa

– Emme tarjoa lähiruokaa, koska sitä ei Kalevankadulla liioin kasva. Sen sijaan tarjoamme kotimaisten pientuottajien antimia höystettynä maailman mausteilla, ilman turhaa kikkailua. Juomissa panostamme määrän sijaan käsityöläisyyteen ja laatuun. Oluet meille toimittaa Huvila Passion omilla repertuaareilla ja viineissä suosimme eurooppalaisia persoonallisia pientuottajia, Hukkanen kertoo.

Passion ruokalistalta löytyy Huvilan tapaan muun muassa villisikaa sekä tuunattu versio klassikkoannoksesta portersuklaakakusta. Alkupalalistalta voi napata vaikkapa kukkakaalisalaatin, siikaa ja perunalettua tai sipulikeittoa.

Upea villisika-annos Panimoravintola Huvilassa SavonlinnassaVillisika-annos Panimoravintola Huvilassa Savonlinnassa

Hukkanen on etsinyt sopivia ravintolatiloja Helsingistä pitkään ja kävi katsastamassa muun muassa aikanaan tyhjillään olleen Ravintola Brondan tilat, jotka sittemmin päätyivät Tomi Björckin ja Matti Wikbergin ravintolayrityksen haltuun. Lopulta sopivan kokoinen ja oikeantyyppinen tila löytyi Kalevankadulta. Ravintola Passion piti avata ovensa jo maaliskuussa, mutta venähtäneen remontin vuoksi avajaiset siirtyivät huhtikuun alkuun.

– Näillä näkymin ja toivottavasti saamme avattua nyt perjantaina 4.4.

Itä-Helsinki saa oman Lähiö-ravintolan

Ravintolavillitys ei näy pelkästään kantakaupungissa, sillä uusia laaturavintoloita on alkanut putkahdella myös Helsingin lähiöihin. Tällä kertaa on vuorossa Itä-Helsinki, tarkemmin sanottuna Rastilan Kartano, jonne avautuu huhtikuu 14. päivä Ravintola Lähiö.

Kartanon valloittaa huhtikuussa kesäravintola Villa Villngenäsistä tuttu tiimi: ruokatarjonnasta vastaavat keittiövirtuoosit Joonas Immonen ja Janne Ahola ja salin puolella määrää useista ravintoloista tuttu ja muun muassa Ravintolapäivän perustajana tunnettu Antti Tuomola.

Ravintolassa pääosassa ovat kolmikon mukaan laadukkaat raaka-aineet, erinomaiset maut sekä konstailematon suhtautuminen ruokaan, juomaan ja elämään yleensä.

– Lähiö on avoinna ympäri vuoden, viikon jokaisena päivänä. Tarjoamme arkisin lounasta, päivittäin illallista, sunnuntaisin brunssia ja kesäaamuisin myös aamiaista. Ruokalistaa Lähiössä ei ole laisinkaan, vaan päivittäin vaihtuva menumme seurailee kasvukausia, tuotteiden saatavuutta ja henkilökunnan mielialoja. Lista on tarkoituksellisen lyhyt ja yksinkertainen, sillä määrän sijasta haluamme keskittyä laatuun, ravintolasta kerrotaan.

Ravintola Lähiön iso, eri tasoihin jakautuva terassi avautuu vehreään puistoon, jonka päässä on uimaranta. Terassilla kasvatetaan myös suurin osa ravintolan käyttämistä yrteistä ja kukista.

– Terassikeittiö tarjoilee kesäiltaisin pieniä ja edullisia annoksia suoraan grillistä – ne voi halutessaan maustaa suoraan ruukkutuoreilla yrteillä.

Eat.fi: Parhaat ravintolakokemukset ja kävijöiden vinkit suomalaisiin kaupunkeihin!

Petra Kiiski, petra.kiiski@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Suomen vanhin ravintola sulkee yllättäen ovensa – tilalle pizzeriaHans Välimäki avasi uuden ravintolan älyttömässä tilanteessa – vaihtoehdot olivat vähissä: "Soitin Artolle, että ei s*****a, mitäs me nyt tehdään"Hans Välimäki tekee nyt 80 euron kotiruokabokseja: "Ihmisten pitää edelleen syödä"Ravintolaesittely: Opetusravintola Anna, Ahlman, TampereSuosittu Michelin-ravintola sulki ovensa Helsingissä – nyt paljastui, mitä on tulossa tilalle!Finnjävel! Henri Alén ja Tommi Tuominen avaavat kaksi ravintolaa Helsinkiin – täysin poikkeuksellinen konsepti
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:49
    Niksit

    Maarit testasi eri keinoja päästäkseen eroon banaanikärpäsistä – yksi kikka oli ylivoimainen

  • Eilen19:09
    Terveys ja hyvinvointi

    Kärsitkö matkapahoinvoinnista? Yllättävä keino voi helpottaa oloa

  • Eilen17:32
    Ruoka

    Akis on kouluttanut kokkeja suomalaisravintoloihin yli 30 vuotta – kaikki lähtee intohimosta

  • Eilen14:15
    Unettomuus

    Pitkään jatkuneella unettomuudella huolestuttavia seurauksia – "Voi olla varhainen varoitusmerkki"

  • Eilen11:33
    Auton varusteet

    Löytyykö jo? Nämä varusteet autossa pitää nyt olla