Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranskan hallitus selvisi luottamusäänestyksestä

Ranskan parlamentti hyväksyi tämän vuoden budjetin.
Ranskan parlamentti hyväksyi tämän vuoden budjetin.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 05.02.2025 20:16(Päivitetty 05.02.2025 20:42)

MTV UUTISET – STT

Ranskan parlamentti hyväksyi tämän vuoden budjetin.

Sosialistien päätös pidättäytyä äänestämästä hallituksen luottamusta vastaan on kirvoittanut raivokkaita reaktioita vasemmistoblokin sisällä.

Ranskassa maan hallitus sai parlamentin alahuoneen eli kansalliskokouksen luottamuksen keskiviikkona pidetyssä epäluottamusäänestyksessä. Äänestyksen myötä hallitus sai läpi valtion talousarvion kuluvalle vuodelle.

Voimaan tullakseen talousarvio tarvitsee vielä senaatin hyväksynnän. Senaatti äänestää asiasta torstaina.

Vain 128 edustajaa äänesti epäluottamuslauseen puolesta. Läpimenoon olisi tarvittu 289 ääntä.

Jos epäluottamuslause olisi saanut taakseen läpimenoon vaaditut äänet, hallitus olisi kaatunut ja budjettia olisi pitänyt käsitellä uudelleen.

Epäluottamuslauseen jätti vasemmistopopulistinen Alistumaton Ranska (LFI) -puolue, ja sitä tukivat myös vihreät ja kommunistit.

"Budjettimme on hätäbudjetti"

Keskiviikon luottamusäänestyksen taustalla oli pääministeri Francois Bayroun maanantainen päätös viedä valtion budjetti väkisin läpi ilman äänestystä. Ranskassa perustuslain pykälä 49.3 mahdollistaa parlamentin ohittamisen eli lakiesityksen hyväksymisen ilman äänestystä – ellei kansalliskokous kaada lakiesitystä epäluottamuslauseella.

Kyseisen pykälän käyttöä on kritisoitu etenkin oppositiossa, ja siihen nojautuminen kaatoi Bayroun edeltäjän Michel Barnierin lyhytaikaiseksi jääneen hallituksen.

Bayrou myönsi Le Monde -lehden mukaan keskiviikkona itsekin budjetin olevan epätäydellinen. Hän totesi budjetin olevan seurausta "peräkkäisten epäonnistumisten ja vaikeuksien historiasta".

–  Budjettimme on hätäbudjetti, perusteli Bayrou RTL-median mukaan.

Rakoileeko vasemmiston liitto?

Sosialistien päätös pidättäytyä äänestämästä hallituksen luottamusta vastaan on kirvoittanut raivokkaita reaktioita vasemmistoblokin (NFP) sisällä. LFI-puolueen johtaja Jean-Luc Melenchon on uhonnut, että päätös olisi NFP:n loppu.

–  NFP on liittouma, jossa jokainen puolue säilyttää strategisen autonomiansa. Siinä ei ole kyse vain yhden klaanin ja sen johtajan dominoimasta liikkeestä, totesi ennen äänestystä sosialistien kansanedustaja Emmanuel Gregoire Le Monden mukaan.

Lisää aiheesta:

Ranskalle uusi pääministeriRanskan hallitus kaatuiRanskan hallitus kaatumassa: Heiluuko Macronin palli?Ranskan pääministeri jättää eroanomuksensaMTV Uutiset Pariisissa: Ranskan hallitus kaatui – "Edessä entistä epävarmemmat ajat"Ranskan hallitus sai parlamentin alahuoneen luottamuksen eläkeiän nostosta – liittoväki pelkää protestien radikalisoitumista
RanskaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 11.12.15:32
    Brigitte Macron

    Brigitte Macron taas kohun keskellä – letkautti: "Typeriä ämmiä"

  • 11.12.05:50
    Ukrainan sota

    Halukkaiden koalitio kokoontuu tänään

  • 7.12.21:51
    Pariisi

    Louvrea koetellaan: Vesivahinko vaurioitti satoja teoksia

  • 6.12.18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • 1.12.16:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi soitti Stubbille ja kertoi, mitä Floridassa puhuttiin