Rallin MM-sarjalta upea kunnianosoitus 55-vuotiaana menehtyneelle ex-kuljettajalle – "Ken oli todellinen legenda"
Rallin MM-sarjassa ei käytetä tällä kaudella numeroa 43 kuljettajien numerona, kertoi sarja perjantaina.
Kyseessä on kunnianosoitus maanantaina moottorikelkkaonnettomuudessa kuolleelle Ken Blockille, joka oli yhdysvaltalainen rallikuski ja tuli suurelle yleisölle tunnetuksi satoja miljoonia katselukertoja keränneistä stuntteja, driftausta ja temppuja yhdistelevistä autovideoistaan.
UUTINEN: Ken Block, 55, on kuollut
Block ajoi numerolla 43 urallaan, johon mahtui myös 25 kisaa rallin MM-sarjassa vuosien 2007–18 aikana. Hän oli kuollessaan 55-vuotias.
– Ken Block teki valtavan työn moottoriurheilun eteen ja on täysin oikein, että hänen numeronsa poistetaan käytöstä kauden 2023 ajan. Tämä ele on pieni, mutta se toivottavasti tuo hieman lohtua hänen perheelleen ja ystävilleen. Ken oli todellinen legenda, ja hänen muistonsa elää ikuisesti, Kansainvälisen autoliiton FIA:n puheenjohtaja Mohammed Ben Sulayem sanoi.
Uusimmat
-
17:31
Valioliigasta tuttu Christian Atsu, 31, loukussa Turkin maanjäristyksen raunioissa
-
17:26
Näiden autojen ostamista kadutaan kaikkein vähiten
-
17:24
Uhriluku nousee: Kuolleita ainakin 2 300, voimakas järistys rekisteröitiin Suomessa asti – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
17:23
Ukraina haluaa F-16-hävittäjiä – suomalaisasiantuntija: "Keskustelut ovat kiihtyneet ja kiihtyvät edelleen"
-
17:14
Kansanedustaja Sarkomaalta kovaa kritiikkiä hallitukselle: "Tyrmistyttävä arvovalinta pettää silpomisuhan alla elävät tytöt"
-
16:46
WWF:n asiantuntijat kuvasivat raivostuttavan näyn saimaannorpan pesällä – "Tämä on räikeää norppien häirintää"
-
16:45
Sukella Grammy-gaalan pukuloiston maailmaan – nämä graafiset ja värikkäät luomukset varastivat huomion
-
16:42
Yksi ylitse muiden – MTV Uutisten kysely: Nämä teemat ovat eduskuntavaaleissa suomalaisille tärkeitä
-
16:36
Joukko venäläisurheilijoita hyväksyttiin takaisin kansainvälisiin kisoihin
-
16:25
Mies jäi junan alle Joensuussa perjantaina – poliisi kiittää saamistaan yhleisövihjeistä
-
16:14
Wallu Valpio heräsi yöllä Turkin maanjäristykseen: "Melkoinen herätys"
-
16:13
SOL-siivousyhtiön esimies tuomittiin korruptiosta – pokkasi yli 19 000 euron lahjukset
-
16:01
"Yleensä ihmiset eivät jumpassa uskalla tehdä tätä" – joogaohjaaja vinkkaa helpot kehonhuoltoliikkeet
-
15:57
Esapekka Lapin uusi pomo löysi suomalaisen pilttuussa heti korjattavaa: "Haastavaa kommunikoida"
-
15:34
Sää lauhtuu koko Suomessa – tuulet voimistuvat lähes myrskylukemiin: "Tuulivoimaa on tarjolla"
-
15:33
Miksi käyttää vakoilupalloja kun satelliittejakin on?
-
15:32
Salkkarit-hahmo järkyttyy – lataa suorat sanat kaksikon käytöksestä
-
15:30
Radiojuontaja Sari Tamminen jälleen sairaalaan – verenvuoto alkoi uudelleen
-
15:27
Kivikasvot-tähti Georg Dolivo on kuollut
-
15:26
Ukraina: Venäjä menetti päivässä liki 900 sotilasta ja 11 panssarivaunua – MTV seuraa sotaa
-
Lataa lisää