Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rajusti kaatunut mäkihyppytähti oli kuolleena minuuttien ajan – paljasti nyt, mikä saattoi pelastaa hengen

© 2021 SOPA Images
Julkaistu 10.03.2022 19:40
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Mäkihypyn olympiavoittaja Daniel-Andre Tande kaatui rajusti vuosi sitten Planican lentomäessä. Tande kertoi VG:lle lentomäkeen palaamisen yhteydessä, mikä saattoi pelastaa hänen henkensä.

Tande joutui neljäksi päiväksi koomaan. Herättyään hän katsoi puhelimeltaan hyppynsä. Hän ei muista mitään Planicasta, mutta on nähnyt kaatumisen yli sata kertaa. 

– Vedin käsivarteni lähelle kehoani. Monet ihmiset alkavat heiluttaa käsivarsiaan menetettyään hallinnan. Olisin voinut saada vakavia vammoja sisäelimiini jos käsivarteni olisivat painuneet kehooni. Vasen käsivarsi olisi mennyt nopeasti poikki. Se saattoi pelastaa henkeni, Tande sanoi.

Hänellä on vaikeuksia ymmärtää, miksi tilanteessa ei käynyt pahemmin. Tandelle tuli neljä pientä aivoverenvuotoa, puhjennut keuhko ja kaksi murtumaa solisluuhun. Tanden sydän pysähtyi useaksi minuutiksi, mutta defibrillaattori sai sydämen uudelleen käynnistettyä.

– En ymmärrä, että se ei murtanut niskaani. Olen selvästikin notkeaa tyyppiä. Sitä on outoa ajatella. En nähnyt ketään pitkällä parralla ja lammaspaimenen sauvalla. Siitä on tullut selvempää, että maallista elämää enempää ei ole, Tande totesi.

– Se on suurempi trauma joukkuetovereilleni, valmentajille, huoltajille ja perheelle, jotka ovat olleet kanssani. Se ei ole todellakaan hyvä asia kuulla, kuinka he ovat kokeneet tapahtuman, Tande jatkoi.

28-vuotias Tande palasi mäkihypyn maailmancupiin täksi kaudeksi. Torstaina edessä oli paluu lentomäkeen Norjan Vikersundissa kisattavissa lentomäen MM-kisoissa. Tande oli karsinnan 22:s. Norjalaiselle on edessä paluu Planicaan maailmancupin viimeisenä kisaviikonloppuna maaliskuun lopulla.

Lisää aiheesta:

Hurjat verijäljet kasvoissa: Hyppääjä katosi kummun taakse – seuraava muistikuva sairaalastaNorjalaishiihtäjä kauhistuttavassa tilanteessa kesken MM-kisojen – piilotteli seurauksiaRuotsin maastohiihtotähden rajulla kaatumisella pelottava seuraus – "En voinut kuvitella saavani sellaisia"Lentomäessä karmiva kaatuminen, Norjan tähtihyppääjä putosi holtittomasti alastulorinteeseen – "Tuo on pahin painajainen"Norjalaistähden kaatuminen säikäytti Rukalla, kovia kokeneen hyppääjän leiristä helpottavia uutisia – ”Olin huolestunut”Rajusti kaatunut mäkihyppääjä ainakin vuoden sivussa maailmancupin kisoista – ”Se oli rankka viesti”
MäkihyppyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • 14:43
    Hiihtolajit

    Norjan mäkihypyn MM-huijari avasi suunsa

  • 21.10.22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • 21.10.21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • 21.10.21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista

  • 21.10.20:28
    Maastohiihto

    Päätös: Venäjä ulkona