Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rajuja tietoja venäläisyhtiöistä: Hätälaskuja, sähkövikoja ja väärennettyjä papereita

Venäjän ilmailuviranomaisten mukaan Siinain niemimaalle pudonnut kone hajosi jo ilmassa.
Venäjän ilmailuviranomaisten mukaan Siinain niemimaalle pudonnut kone hajosi jo ilmassa.
Julkaistu 02.11.2015 17:28

MTV UUTISET

Airsafety-sivuston mukaan maailman vaarallisimmat kaupalliset lentoyhtiöt ovat Venäjällä, Kiinassa ja Afrikassa.

Venäläisyhtiöillä on viimeisen viiden vuoden aikana ollut yhdeksän lentoturmaa.

Hätälaskuja ja sähkövikoja

Syyskuussa 2010 Udachnysta Moskovaan matkalla olleella kotimaanlennolla koneen sähköt katkesivat kesken matkan. Navigaatiojärjestelmä ei toiminut, eivät myöskään polttoainepumput.

Läheltä piti tilanne päätyi onnekkaaseen hätälaskuun hylätylle lentokentälle Ishmaan.

Saman vuoden joulukuussa Dagestan Airlinesin kotimaanlento ei ollut yhtä onnekas. Kone oli matkalla Moskovasta Makhachkalaan. Kahdeksan minuuttia lähdön jälkeen kone oli noussut 6500 metriin. Silloin alkoivat polttoainesyöttöön liittyneet ongelmat.

Kaksi kolmesta moottorista leimahti lopulta liekkeihin 9000 metrin korkeudessa ja henkilökunta päätti suunnata Domodedovon lentokentälle. Kone laskeutui lopulta kiitoradan viereen ja törmäsi lopulta penkkaan.

Tilanteen vakavuudesta huolimatta vain kaksi ihmistä sai surmansa.

Vuonna 2011 kolme onnettomuutta

h_52345889
MetroJet tunnettiin ennen nimellä Kolavia.

Nykyään MetroJet-nimellä tunnettu entinen Kolavia lentoyhtiö oli tammikuussa kotimaanlennolla Surgutista Moskovaan. Pian nousun jälkeen koneeseen tuli sähkövika, jonka seurauksena syttyi tulipalo. Reilusta sadasta matkustaja kolme kuoli.

Saman vuoden kesäkuussa Moskovasta lähtenyt  RusAirin kone rysähti maahan kilometriä ennen määränpäätään Petrozavodskia. Koneessa olleesta 52 matkustajasta 44 sai surmansa.

Suurturma vei koko kiekkojoukkueen

Vuonna 2011 kansainvälistä huomiota kiinnitti eniten onnettomuus, jossa koko Lokomotiv Jaroslavl- jääkiekkojoukkue sai sumansa.  

Joukkue oli matkalla Valko-Venäjän pääkaupunkiin Minskiin.

Lentokone syöksyi maahan ja syttyi palamaan. Onnettomuuden syyksi ilmeni lopulta se, että toinen ohjaajista oli painanut nousukiidon aikana pyöräjarruja käyttäviä polkimia.

Lisäksi kävi ilmi, että koneen kapteenille oli annettu lupa lentää kyseistä konetta väärennettyjen paperien perusteella ja perämiehen koulutus oli vielä kesken.

JAK-42-lentokone rysähti maahan heti nousun jälkeenJääkiekkojoukkue oli matkalla Valko-Venäjän Minskiin.

Kotimaanlento loppui lyhyeen

Huhtikuussa 2012 UTairin lento Tyumenista Surgutiin päätyi palavana pellolle 2,5 kilometriä nousukiidon jälkeen.  12 matkustajaa jäi henkiin vajaasta 39. Samaisen lentoyhtiön kone joutui onnettomuuteen myös nelisen vuotta aiemmin.

Saman vuoden joulukuussa Tshekeistä Venäjälle matkalla olleen ulkomaanlennon laskeutuminen meni pitkäksi ja se törmäsi moottoritien valliin. Koneen osia lensi moottoritielle, mutta kolareilta vältyttiin. Sää oli tapahtumahetkellä luminen ja tuulinen. Koneen henkilökunnasta viisi sai surmansa.

Vuoden 2013 marraskuussa Moskovasta Kazaniin matkalla ollut Tartarstan-yhtiön kone yritti ensin laskeutua ainakin kahdesti. Yli 50 ihmistä sai surmansa onnettomuudessa ja sen jälkeisessä tulipalossa.

Egyptin lentoturma on jo toinen saman lentoyhtiön onnettomuus muutaman vuoden sisällä. Kolaviana muuttui MetroJetiksi vuonna 2012.

Vakavat onnettomuudet harvinaisia

Suhteessa lentojen määrään vakavia onnettomuuksia tapahtuu harvoin. Esimerkiksi EU pitää ns. "mustaa listaa" niistä lentoyhtiöistä, joiden ei haluta operoivan EU:n alueella turvallisuusongelmien vuoksi. 


Kriittisimmät hetket ovat koneiden nousujen ja laskujen aikana.

Lentokoneita myös katoaa. Erilaiset sota- ja rahtikoneet mukaan lukien vuosikymmenten saatossa on kadonnut jäljettömiin liki 90 konetta.

Lisää aiheesta:

"Stop, stop, stop": Lentokoneet välttivät täpärästi yhteentörmäyksen Yhdysvalloissa Matkustajakone putosi asutuksen keskelle ja räjähti – Pakistanin lentoturman uhriluku kasvaaMatkustajakone syöksyi maahan Pakistanissa 98 ihmistä kyydissä – lentäjä teki hätäilmoituksen vain hetkeä ennen törmäystäVenäläiskone törmäsi lintuparveen ja menetti molemmat moottorinsa – kylmähermoinen kapteeni kertoo: "Kun toinen moottori sammui, tein päätöksen laskeutua siihen paikkaan"Moskovan traagisesta lentoturmasta lisätietoa: Salama rikkoi koneen autopilotin, ylipainoinen kone laskeutui rajusti – ministeri syyttää lentäjiäTällainen on Moskovan turmakone – samalla konetyypillä tehty esittelylento päättyi traagisesti: 45 ihmistä kuoli, kun kone törmäsi vuoreen
Venäläiskoneen turma EgyptissäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäläiskoneen turma Egyptissä
  • 24.02.201618:03
    Ulkomaat

    Egyptin presidentti myöntää ensi kertaa: Terroristit pudottivat venäläiskoneen

  • 29.01.201615:51
    Ulkomaat

    Mekaanikko vei pommin Egyptin turmakoneeseen? – Serkku Isisin jäsen

  • 27.12.201522:24
    Ulkomaat

    Ex-agentin hurja väite: Kreml räjäytti Egyptin turmakoneen oikeuttaakseen iskut Syyriassa

  • 14.12.201510:31
    Ulkomaat

    Egypti kumoaa terroristi-iskun mahdollisuuden Siinain lentoturmassa

  • 20.11.201509:38
    Pariisin hyökkäykset

    Venäjä tahtoo terroristeille entistä kovemmat rangaistukset, turvatoimet kiristyvät