Kimi Räikkösen mukaan Monacon GP:ssä epäilyksiä tallimääräyksistä herättänyt tapahtumasarja ei ole vaikuttanut Ferrarin sisäiseen hierarkiaan tässä vaiheessa kautta.
MAINOS
Kanadan F1-viikonloppu C Morella!
Perjantai: Harjoitukset klo 16.55 ja klo 20.55
Lauantai: Harjoitukset klo 16.55, aika-ajo klo 19.55
Sunnuntai: Kanadan GP klo 20.55, ennakkotunnelmat klo 19.30!Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
Paalupaikalta startannut Räikkönen menetti Monacossa voiton, kun kauemmin varikkokäyntiään pitkittänyt tallikaveri Sebastian Vettel pääsi palaamaan radalle hänen eteensä. Tapauksen myötä muun muassa Mercedeksen Lewis Hamilton julisti Vettelin Ferrarin valituksi ykköskuskiksi.
Räikkönen sai vastailla kysymyksiin tallin marssijärjestyksestä vielä puolitoista viikkoa myöhemmin palatessaan työtehtäviin Kanadassa.
– Niin paljon kuin hän tietää koko asiasta, hän voi ajatella, mitä haluaa. Me tiedämme, mitä teemme ja joskus asioita tapahtuu eikä se ole mitenkään poikkeuksellista, Räikkönen kommentoi Hamiltonin lausuntoa ESPN:n mukaan.
