Mercedes-kuski Valtteri Bottas pitää puheita Lewis Hamiltonin nostamisesta tallin ykköskuskin asemaan täysin hölmöinä, kun F1-kaudesta on ehditty ajaa vasta kolme osakilpailua.
Bottas joutui kauden edellisessä kisassa Bahrainissa päästämään Hamiltonin kaksi kertaa edelleen kärsittyään väärien rengaspaineiden aiheuttamasta heikosta vauhdista. Mercedekset olivat kisan lopussa myös täysin eri taktiikoilla liikkeellä, mikä näyttäytyi radalla suomalaisen heikkoutena. Lopulta Mercedes pyysi Bottasta antamaan tietä Hamiltonille.
MAINOS
Venäjän F1-viikonloppu C Morella!
Perjantai: Harjoitukset klo 10.55 ja klo 14.55
Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajo klo 14.55
Sunnuntai: Venäjän GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
– Siitä tuli tällainen päätös ja se osui omalle kohdalle oikeastaan kaksi kertaa kisan aikana, mikä ei tietenkään ikinä ole mukavaa, mutta sen tilanteen kanssa pitää osata elää. Olen aina ollut tiimipelaaja, koska se tuottaa aina pitemmän päälle tulosta. Toivottavasti ei tarvitse olla vastaavassa tilanteessa uudestaan, Bottas kommentoi C Morelle Venäjän Sotshissa.


