Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rafael Nadal koki yllätystappion, vastustaja yllättyi itsekin tempustaan – "En tiedä, mitä tapahtui"

Rafael Nadalin tie US Openissa tuli päätökseensä.
Rafael Nadalin tie US Openissa tuli päätökseensä.Copyright © 2022 BACKGRID, Inc./All Over Press
Julkaistu 06.09.2022 06:26

MTV URHEILU – STT

Yhdysvaltojen Frances Tiafoe on pudottanut espanjalaistähti Rafael Nadalin Yhdysvaltain avoimien miesten kaksinpelissä New Yorkissa.

Turnauksessa sijalle 22 sijoitettu Yhdysvaltojen Frances Tiafoe voitti kakkossijoitetun Nadalin luvuin 6–4, 4–6, 6–4, 6–3.

– Täytyy olla erittäin nopea ja erittäin nuori. En enää ole siinä tilanteessa. En pystynyt aiheuttamaan suurta vahinkoa. Hän oli minua parempi, Nadal sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.

LUE MYÖS: Harri Heliövaara päihitti pareineen Nick Kyrgioksen tähdittämän duon – "Aika sanattomaksi vetää"

36-vuotias Nadal on aiemmin vienyt Yhdysvaltain avoimet nimiinsä neljästi. Yhteensä hänellä on grand slam -turnausten voittoja peräti 22, ja nyt maailmanlistan kolmannella sijalla oleva espanjalainen tavoitteli 23. grand slam -voittoaan.

Tiafoe oli voitostaan sanaton.

– Hän (Nadal) on ehdottomasti yksi kaikkien aikojen suurimmista. Pelasin tänään uskomatonta tennistä, en todellakaan tiedä, mitä tapahtui, Tiafoe sanoi AFP:n mukaan.

Voitettuaan Nadalin 24-vuotias Tiafoe etenee neljännesvälierään, jossa hän kohtaa Venäjän Andrei Rublevin.

Lisää aiheesta:

Tennistähti sai helpon polun Yhdysvaltain avoimien välieriin: "Tämä ei ole tapa, jolla halusin voittaa"Rafael Nadal jätti hyvästit suurturnauksessa? – "Tämä ei ole minun hetkeni, vaan Rafan hetki"Turvonnut nenä ei estänyt Rafael Nadalin voittokulkua: "Se on vähän isompi kuin yleensä"Rafael Nadal murskaavana Australian avoimissa – puhui 15 vaikeasta päivästäNovak Djokovicin hirmutahti jatkuu – sivusi jo Rafael Nadalin ennätystä, mahdollisuus tehdä historiallinen urotekoRafael Nadal US Openin finaaliin – vastaan hirmuvireinen ensikertalainen
TennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • Eilen16:45
    Harri Heliövaara

    Rahakas turnaus kotiin – Harri Heliövaara juhlii isoa voittoa: "Kirsikka kakun päällä odottaa"

  • 1.11.15:47
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaaralle ennennäkemätön saavutus – kovaan hetkeen "uskomattoman hyvä reaktio"

  • 30.10.22:55
    Urheilu

    Tennistähti suurennutti rintansa – miestoimittajalta pamahti tökerö kysymys

  • 30.10.17:20
    Urheilu

    Vankilaan saapui yllätys – Boris Becker liikuttui: "En olisi koskaan uskonut"

  • 29.10.16:46
    Caroline Wozniacki

    Caroline Wozniacki hyökkäsi: "Olet pelle"