Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raahen Halloween-murhaaja tuomittiin tahdonvastaiseen hoitoon – oli syyntakeeton

1:20Video: Raahen teinimurhasta epäilty mies tuli ilmoittautumaan poliisiasemalle iso veitsi kädessäänHenkirikoksen jälkeen teinimurhan tehnyt 19-vuotias ilmoittautui läheiselle poliisiasemalle. Tilanne tallentui valvontakameraan.
Julkaistu 02.06.2023 14:24(Päivitetty 02.06.2023 14:26)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Oulun käräjäoikeus on tuominnut parikymppisen nuorukaisen psykiatriseen hoitoon syyntakeettomana tehdystä murhasta. Kyse oli Raahen niin sanotusta Halloween-murhasta. 

Henkirikos tapahtui viime syksynä Halloween-viikonlopun alla, perjantaina 28. lokakuuta. 

Halloween-kauhuelokuvasarjan fiktiiviseksi sarjamurhaajaksi Michael Myersiksi pukeutunut 19-vuotias mies surmasi 17-vuotiaan kaverinsa veitsellä uhrin kotitalon pihassa Raahessa. 

Hyökkäys pahaa-aavistamattoman uhrin kimppuun oli yllättävä. 

Teon jälkeen mies meni läheiselle poliisiasemalle ja tunnusti tekonsa. 

Oulun käräjäoikeus katsoi teon murhaksi, sillä teko oli tehty vakaasti harkiten sekä se oli erityisen raaka ja julma. Tekoa oli suunniteltu ennalta. Mies oli muun muassa hankkinut naamiaisasun sekä suuren veitsen henkirikosta ajatellen.  

Käräjäoikeus otti asiaa kokonaisuudessaan harkitessaan huomioon myös teon yllätyksellisyyden sekä sen, että 17-vuotias joutui henkirikoksen uhriksi kotipihassaan. 

raahe1
Henkirikoksesta syytetty mies osallistui oikeudenkäyntiin etäyhteydellä sairaalasta.

Viisi murhan yritystä

19-vuotias tuomittiin murhan lisäksi viidestä murhan yrityksestä. 

Henkirikoksen yhteydessä miehen tarkoituksena oli surmata myös 17-vuotiaan uhrin muu perhe, joka oli tapahtumien aikaan nukkumassa sisällä talossa. 

Mies ei kuitenkaan päässyt sisään ja teko jäi yritykseksi. 

Miehelle tehtiin henkirikosoikeudenkäynnin aikana mielentilatutkimus, jonka mukaan hän oli tapahtumien aikaan syyntakeeton. 

Tästä syystä hänelle ei määrätty käräjillä rangaistusta, vaan hänet passitettiin tahdonvastaiseen psykiatriseen hoitoon. 

Henkirikosoikeudenkäynnin aikana nuorukainen myönsi tappaneensa uhrin, mutta kiisti tehneensä murhan. Puolustuksen mukaan teko oli yllättävä, eikä erityisen raaka tai julma. 

Puolustuksen mukaan syytetty oli jo aiemmin viime syksynä kertonut lääkärille ja psykologille tappoajatuksistaan. Puolustuksen mukaan tähän ei kuitenkaan ollut reagoitu tarpeeksi voimakkaasti. Syyttäjä kiisti väitteen oikeudenkäynnin yhteydessä.

Nuori mies osallistui oikeudenkäyntiin etäyhteydellä sairaalasta. Oikeudessa mies kertoi itse, ettei osaa katua tekoaan.

Lue myös: Raahen Halloween-teinimurhasta syytetty oikeudessa: MTV Uutiset raportoi paikan päältä

Lue myös: Video: Raahen teinimurhasta epäilty mies tuli ilmoittautumaan poliisiasemalle iso veitsi kädessään

Lisää aiheesta:

Mies murhasi kaulan viiltämiseen heränneen avopuolisonsa rappukäytävässä – "Uhri on ollut paetessaan kauhun vallassa"Rikostoimittajat: Avohoitopotilas kertoi hautovansa surmaa ja sitten teki sen – "Herättää kysymyksiä avohoidon tilasta Suomessa"Raahen teinimurhasta syytetty oli pukeutunut kauhuelokuvien sarjamurhaajaksi – Rikostoimittajat: Oikeudenkäynnistä syntyy iso keskusteluVeljesmurha Turussa – mies surmasi veljensä kirveellä, mutta vältti rangaistuksen Surmasi äitinsä ja baarissa tapaamansa naisen: Raahen kaksoismurhasta tuomittu hiv-sairas mies on syyntakeeton – veriteot johtuivat mielisairauteen liittyneistä harhoistaRaahessa äitinsä ja 25-vuotiaan naisen surmannut mies ei ymmärtänyt tekojaan – oikeus selvittää tänään miehen muita rikoksia
HenkirikoksetRaaheTuomiotRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 05:37
    Rikosepäilyt

    Savonlinnan palossa kuolleen äidin isällä olisi poliisille asiaa – "Kohta tapahtuu jotakin pahaa", epäilty uhkaili

  • Eilen12:52
    Ahvenanmaa

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa

  • 12.12.14:30
    Rikosepäilyt

    Kaksi miestä vangittiin – kahta uhria ammuttiin varastetulla haulikolla Konalassa

  • 11.12.19:16
    Helsinki

    Konalan taposta epäillyllä mittava rikostausta – liittyi vuoden 2015 sorakuoppamurhaan

  • 11.12.15:08
    Poliisi

    Poliisi jatkaa Konalan henkirikoksen tutkintaa – viisi otettu kiinni