Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pystyvätkö länsimaat puuttumaan Navalnyin tilanteeseen? EU:n ulkoministeri huomenna Moskovassa: "Odotamme, että hän vie juuri oikean viestin"

10:09Miten länsi reagoi Venäjän toimiin ja onko sillä vaikutusta?Miten länsi reagoi Venäjän toimiin ja onko sillä vaikutusta? Katso asiantuntijan haastattelu videolta
Julkaistu 04.02.2021 16:22

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

EU:n ulkoministeri lähtee keskustelemaan Navalnyin tapauksesta Moskovaan. 

Euroopan parlamentin varapuhemies, europarlamentaarikko Heidi Hautala on toiveikas EU:n mahdollisuuksista auttaa vastikään ehdottomaan vankeuteen tuomittua oppositiopoliitikkoa Aleksei Navalnyita.

Hautalan mukaan EU:n niin sanottu ulkoministeri Josep Borrell vierailee huomenna Moskovassa.

– Totta kai odotamme, että hän taitavana ja kokeneena diplomaattina vie juuri oikean viestin sinne, joka on se, että rauhanomaiset mielenosoittajat ja totta kai oppisitiopoliitikko Aleksei Navalnyi pitää vapauttaa ja hänen tuomionsa pitää kumota.

Presidentti Sauli Niinistö kuvaili eilen, etteivät pelkät yksipuoliset julistukset riitä. 

– Presidentillä on etuoikeus olla esittämättä keinoja. Se on sitten meidän muiden mietittävä, mitä ne ovat, Hautala kommentoi Uutisaamussa.

– Ajattelen, että tässä täytyy koko tämän kansainvälisen yhteisön valpastua juuri näiden Duuman vaalien alla. Vaikka kyse ei ole pelkästään Navalnyista vaan koko tästä kansalaisyhteiskunnan vapaudesta, niin tapaus on tuonut aivan ainutlaatuisella tavalla myöskin kansainvälisen yhteisön huomion näihin tapahtumiin.

Lue lisää: Presidentti Niinistöltä kysyttiin Vladimir Putinin roolista Navalnyin tuomiossa – näin hän vastasi: "Täytyy tietysti muistaa, että Venäjän presidentti on Putin"

Valta haastetaan

Aleksanteri-instituutin tutkimusjohtaja Markku Kangaspuro katsoo, että ilmapiiri Venäjällä on muuttunut.

Vaikka Putinin valta ei horju, sitä haastetaan.

– Se on uusi tilanne. Navalnyi, mielenosoittajat ja oppositio, joka on nyt kaduilla esiintynyt, haastaa ehkä ensimmäistä kertaa julkisesti Putinin lähipiirin vallan.

Kangaspuron mukaan edessä on pitkä prosessi. Seurauksien vakavuutta voi olla kuitenkin vaikea arvioida.

– Niin kauan kuin väkivaltakoneisto pysyy uskollisena nykyiselle vallalle, ja se intressipiiri, joka Putinin ympärille ja valtapuolueen ympärille on ryhmittynyt, pysyy yhtenäisenä, niin vielä näillä ihmisjoukoilla ja mielenosoituksilla sitä ei horjuteta ja kumota.

Meneillään olevaa prosessia Kangaspuro kuvailee kuitenkin peruuttamattomaksi.

–Ihmiset kyseenalaistavat ja näkevät, että jotkut kyseenalaistavat tämän nykyisen valtajärjestelmän. Toistaiseksi näkyviä säröjä ei juurikaan ole ollut, mutta sitähän me emme tiedä, mitä pinnan alla kytee.

Onko EU:n toimilla merkitystä?

Kangaspuro uskoo, että EU:n toimilla voi olla merkitystä Venäjän tilanteeseen. Liian optimistiseksi tutkimusjohtaja ei kuitenkaan ryhdy.

– Se on viesti Venäjän yhteiskunnalle ja kansalaisille siitä, mitä mieltä Euroopan unioni ja naapurit ovat siitä, mitä siellä tapahtuu. Mutta eihän se sitä tarkoita, että Putin poistuisi Kremlistä.

Navalnyin tilannetta on Kangaspuron mukaan vaikea arvioida. Oppositiopoliitikko kärsii tuomionsa vankileirillä. 

– Jos pitää veikata, sanoisin, että hänen pysymisensä kansalinvälisen huomion kohteena ja poliittisesti tuomittuna vankina on tietynlainen turva hänelle fyysisen kohtelun osalta. Tuomion tarkoitus on, että hänet pelataan pois politiikan toimijoiden kentältä.

Se, kuka astuu Navalnyin saappaisiin on epävarmaa. Julkisuudessa on keskusteltu muun muassa siitä, ryhtyykö Navalnyin vaimo Julia yhdeksi opposition keulahahmoista. 

– Liike on jatkunut niin pitkään, että kyllä sieltä on noussut myös muita henkilöitä, jotka ovat osoittaneet kykenevänsä toimimaan ilman Navalnyita. Mutta hänellä on ollut ja on iso symbolinen merkitys juuri tälle liikkeelle.

Lue myös: "Ovatko he ihmisiä vai hirviöitä?" – Navalnyin tukimielenosoituksista leviää toinen toistaan järkyttävämpiä videoita mellakkapoliisin otteista

Lisää aiheesta:

Kimmo Kiljunen tapasi Julija Navalnajan ja Vladimir Kara-Murzan lentokentällä: "Purskahdimme itkuun yhdessä"Suomalaistutkijat ennustavat Navalnyille yli 10 vuoden tuomiota: "Ei mikään rivivanki, vaan maailmanluokan mielipidevanki" – mielenosoituksista sukupolvikokemusTutkija: Navalnyi-protestit merkittävimpiä koko Putinin valtakauden aikana – "Koskaan ei ole ollut tällaista hahmoa"Tutkijan mukaan Navalnyi tukijoineen tiesi Venäjälle-paluun riskin: "Aiemmin esitettiin, että pelattaisiin demokratian pelisäännöillä, nyt ei välitetä edes esittää"Navalnyin tulevaisuus on epävarma, mutta voiko EU auttaa oppositiojohtajaa? "Tässä on selvästi kyse erittäin vakavasta ihmisoikeusrikkomuksesta""Hän on henkilö, jota presidentti ei mainitse nimeltä" – UPI:n tutkija, miten Putinin pitäisi hoitaa tilanne? "Näemmä myrkyttämällä"
Aleksei NavalnyiVenäjäEUUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Aleksei Navalnyi
  • 5.10.10:58
    Nobel

    Trump jäänee taas ilman Nobelin rauhanpalkintoa: Tässä ovat kärkiehdokkaat

  • 17.9.13:02
    Julija Navalnaja

    Aleksei Navalnyi myrkytettiin: Julia-vaimo esitti todisteet

  • 25.8.07:03
    Vladimir Putin

    Tästä Navalnyi tiesi Putinin olevan mätä alusta lähtien

  • 25.6.12:55
    SuomiAreena2025

    "Ajattelen häntä joka päivä", Julija Navalnaja miehestään

  • 24.6.12:58
    SuomiAreena2025

    Julija Navalnajasta tuli Venäjän vastarintajohtaja miehensä Aleksei Navalnyin kuoleman jälkeen – kuka hän on?