Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
38:41Presidentti Niinistö tapasi median edustajiaKatso tasavallan presidentin kommentit videolta!
Julkaistu 03.02.2021 15:06
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Presidentti Sauli Niinistöltä kysyttiin, mikä on Venäjän presidentin rooli Aleksei Navalnyin tuomiossa.

Presidentiltä kysyttiin valtiopäivien avajaisten yhteydessä muun muassa Venäjän viimeaikaisista mielenosoituksista.

Mellakkapoliisit ovat kohdistaneet oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyita puolustaneissa mielenosoituksissa väkivaltaa rauhanomaisiin mielenosoittajiin.

– En ole ihan tarkoin tietoinen, kuinka paljon tätä voimaa ja väkivaltaa on käytetty. On ihan selvää, että rauhanomaista mielenosoitusta ei pitäisi ollenkaan olla väkivallalla häiritsemässä tai keskeyttämässä, Niinistö sanoi.

EU:n korkea ulkopoliittinen edustaja Josep Borrell tulee lähipäivinä matkustamaan Venäjälle.

Presidentti Niinistö piti erittäin tervetulleena "suorasanaista keskustelua kasvoista kasvoihin". Pelkät yksipuoliset julistukset eivät presidentin mukaan riitä.

Lue myös: Presidentti Niinistö tapaa median edustajia – katso tilaisuus suorana MTV Uutisista

Tuomioistuin teki päätöksen Venäjällä: Oppositiopolitiikko Navalnyi passitetaan vankilaan

Presidentti Niinistöltä kysyttiin Vladimir Putinin roolista Navalnyin tuomiossa – näin hän vastasi: "Täytyy tietysti muistaa, että Venäjän presidentti on Putin"

Presidentti: En tiedä Putinin roolista

Moskovalainen tuomioistuin muutti Navalnyin ehdollisen vankeustuomion eilen ehdottomaksi. Murhayrityksen kohteeksi joutunut Navalnyi joutuu kahdeksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen.

Presidentti Niinistöltä kysyttiin, mikä on Venäjän presidentti Vladimir Putinin rooli Navalnyin tuomiossa.

– Minä en sitä tiedä, enkä tiedä, tietääkö kukaan toinenkaan. Hänhän itse näyttää sanoneen, tai hänen lehdistöpäällikkönsä, että sitä ei edes seurata, Niinistö vastasi.

– Kun nyt sitten Venäjä on tuomittu, niin täytyy tietysti muistaa, että Venäjän presidentti on Putin, Niinistö täydensi.

Lue myös: Presidentti Niinistö puhui valtiopäivien avajaisissa koronasta ja lähetti rohkaisevan viestin suomalaisille: "Yhdessä selviämme varmasti" – lue koko puhe

"Meillä on yhteistä rajaa 1 300 kilometriä"

Presidentti Niinistö vaati Navalnyin vapauttamista jo pari viikkoa sitten. Niinistön mukaan nyt oikeudenkäynnin jälkeen syitä vaatia vapauttamista on entistäkin enemmän.

Presidentin mukaan Suomessa on jatkuvasti kiinnitetty huomiota Venäjän ihmisoikeustilanteeseen.

– Meidän on kuitenkin ymmärrettävä se, että meillä on yhteistä rajaa 1 300 kilometriä ja toimeen on tultava, Niinistö totesi.

Lue myös: Oliko Navalnyin tapaus viimeinen niitti Nord Stream 2 -kaasuputkelle? Pakotteet uhkaavat haudata miljardihankkeen

Venäjällä yli tuhat ihmistä kiinni Navalnyin tukimielenosoituksissa, poliisilla kovat otteet – "Meillä ei ole tulevaisuutta"

Lisää aiheesta:

Sofia Vikman: "Vuoropuhelu Putinin hallinnon kanssa ei johda mihinkään"Venäjällä yli tuhat ihmistä kiinni Navalnyin tukimielenosoituksissa, poliisilla kovat otteet – "Meillä ei ole tulevaisuutta"Navalnyi joutumassa oikeuden eteen uudestaan huomenna – "Valtakoneisto ajaa höyryjyrällä hänen ylitseen, mutta tappaminen olisi liian läpinäkyvää"Mitä Aleksei Navalnyille tapahtuu seuraavaksi? Ehdoton vankeustuomio uhkaa: "Eilinen teatteri osoitti, että viranomaiset ovat hyvin hermostuneita""Hän on henkilö, jota presidentti ei mainitse nimeltä" – UPI:n tutkija, miten Putinin pitäisi hoitaa tilanne? "Näemmä myrkyttämällä"MTV seuraa Navalnyin paluuta Venäjälle: Navalnyi ja hänen tukijansa tiesivät Venäjälle paluun riskin
Sauli NiinistöAleksei NavalnyiVladimir PutinVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • 15.11.17:22
    Presidentit

    Niinistön pronssiveistos kohautti: Tunnistatko muut presidentit heidän rintakuvistaan?

  • 14.11.15:56
    Taide

    Arvaa kuka! Valtiomiehen rintakuva paljastettiin presidentinlinnassa

  • 14.11.09:25
    Ukrainan sota

    Putin "ottaisi kaiken irti" tästä virheliikkeestä

  • 12.11.09:41
    Verot

    Niinistö presidenttien tulokuningas

  • 11.11.14:12
    Ukrainan sota

    Orpo lyttää Niinistön avauksen: Ei edellytyksiä keskustella Putinin kanssa – tappamisen loputtava ensin