Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pystyisitkö samaan? Mies murskasi 43 kookospähkinää paljaalla päällään

1:57Mies murskasi 43 kookospähkinää paljaalla päällään
Julkaistu 08.01.2017 03:33

MTV UUTISET - CATERS NEWS - MVPHOTOS

Pakistanilaismies on raivannut tiensä ennätystenkirjoihin erikoisella taidollaan.

Karachin kaupungista kotoisin oleva Rashid Naseem, 30, teki hurjan tempun ja särki päällään 43 kookospähkinää. Aikaa ennätyksen pystyisitkö samaan? tekemiseen kului vain 60 sekuntia. Kamppailulajeissa harjaantunut Naseem kertoi harjoitelleensa ennätystään varten yli kuusi kuukautta.

– Se vaati paljon valmisteluja. Treenasin erityisesti kestävyyttä, sillä kookospähkinän murskaaminen päällä voi olla kivuliasta.

Aivan ilmaiseksi ennätys ei kuitenkaan tullut, vaan Naseemin kerrotaan saaneen harjoittelunsa aikana muutamia vammoja.

– Tuoreet kookospähkinät ovat vaikeita rikkoa. Joten kun aloin treenata pähkinöiden särkemistä päälläni, sain siitä päänsärkyjä, Naseem sanoo.

– Aluksi se vaikutti vaaralliselta hommalta. Asianmukaisella harjoittelulla sain lopulta vahvistettua itseäni tarpeeksi, jotta kykenin tähän, hän jatkoi.

Naseem on tehnyt ennätyksiä ennenkin, sillä viime vuonna hän murskasi päällään 210 saksanpähkinää yhdessä minuutissa. Kamppailulajikoulua vetävä mies hamuaa kuitenkin vielä lisää ennätyksiä.

– Olen saavuttanut jo viisi Guinnessin ennätystä, mutta tavoitteeni on rikkoa 50 ennätystä ja tehdä maani ylpeäksi.

Lisää aiheesta:

Olivia, 34, veti hirvittävän määrän leukoja – ME paukkui tonneilla uusiksiBrittinainen harjoitteli lukemattomia tunteja – katso mykistävä jousipyssytemppuDuane käytti jättikurpitsaa veneenä ajelehtien 61 kilometrin matkan: "En usko yrittäväni tätä uudestaan"Mies teki kirjaimellisesti hengästyttävän ennätyksen: "Olin pyörtyä vain kerran"Pratik sai lapsena tylyn tuomion, joka osoittautui vääräksi – nyt 4-vuotiaan pituinen mies on ennätyskehonrakentajaKylmähermoinen suoritus! Taikuri jongleerasi kolmella moottorisahalla 98 heittoa ja rikkoi ennätyksen – "Osaan heittää sahaa niin, että ne eivät leikkaa raajoja"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:40
    Avaruus

    Musta hirviö leimahti kymmenen biljoonan auringon voimalla

  • 20:01
    New York

    Trumpin suuri sokki: "Hänen kaupunkiaan johtaa mies, jonka hän leimaa hulluksi kommunistiksi"

  • 19:46
    Ohjukset

    Yhdysvallat testasi ballistista ohjustaan – Venäjää varoitettiin

  • 19:28
    Israel

    Israel palautti 15 palestiinalaisen ruumiit Gazaan

  • 19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"