Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puukotus Helsingin Kansalaistorilla – tekijä yhä karkuteillä: Poliisin mukaan veriteko kytkeytyy huumekauppaan

1:52Vakavat väkivaltarikokset lisääntyneet korona-aikanaMTV Uutiset Live: vakavat väkivaltarikokset lisääntyneet korona-aikana
Julkaistu 24.08.2020 16:16
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Helsingin Kansalaistorilla tapahtui viime keskiviikkona hieman ennen iltakuutta puukotus. Asiasta kertoo Helsingin poliisi.

Poliisin mukaan miehen epäillään puukottaneen toista miestä reiteen. Silminnäkijöiden mukaan puukotusta edelsi tappelu.

Alustavan selvityksen mukaan miehillä oli aiemminkin ollut riitoja, joiden selvitelly kärjisty puukotukseen. Tekijä löi uhria useita kertoja. Uhri sai väistettyä osan iskuista ja välttyi siksi vakavemmilta vammoilta. 

Rikoksesta epäillyn henkilöllisyys on poliisin tiedossa, mutta häntä ei ole vielä tavoitettu. Poliisin tiedotteen mukaan kaksikolla on aiempaakin rikoshistoriaa.

– Entisyyden perusteella on odotettavissa, että osapuolet ovat näreissään poliisin puuttumisesta yksityisten asioiden selvittelyyn.

– Tällainen suhtautuminen viranomaisten väliintuloon on varsin yleistä, kun riidan taustalla on huumausaineisiin ja niiden omistussuhteisiin tai markkinointiin liittyvät ristiriidat, poliisin tiedotteessa kerrotaan.

Lue myös: Miestä puukotettiin kaulaan ravintolassa Malmilla – epäilty jäi kiinni verinen puukko kädessä

Miestä puukotettu aamulla Porissa – kaksi keski-ikäistä epäiltyä otettu kiinni

Kämppis herätti kesken kokkauksen nukahtaneen kaverinsa – kaverille vastasi puukottamalla isolla veitsellä kylkeen

Lisää aiheesta:

Turussa ammuttu miestä yöllä – epäilty saatiin kiinni päivälläPienen lapsen isän taposta epäilty ei vastustanut kiinniottoa – piileskeli toisen asunnolla Hyvinkäällä14-vuotiaan puukotustapauksen taustalla "epäselvyydet kaupankäynnissä" – poliisi oikoo myös julkisuudessa pyörineitä huhujaLahden juhannusaattoinen puukotus sai alkunsa päihtyneiden sanaharkasta – uhri oli tekijälle tuntematonEpäilty tapon yritys Helsingin Kontulassa liittyi joukkotappeluun – poliisi toivoo yleisöltä havaintoja tapahtumistaSörnäisten puukotuksen pääepäilty vangittu – hyökkäsi teräaseella toisen kimppuun ravintolassa
HelsinkiPoliisiVäkivaltarikoksetHuumerikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 17:33
    Väkivalta

    Väkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa – kaksi ulkopuolista pahoinpitelivät oppilaan

  • 17:17
    Kuolemantapaukset

    "Tuli huono olo": Asunnon miehellä rikostaustaa – tämä Helsingin parveketurmasta tiedetään

  • 14:38
    Rikos

    Nainen putosi asuntonsa parvekkeelta Hietalahdessa ja kuoli – poliisilla on epäilty

  • 11:54
    Petokset

    Oletko nähnyt hymyilevää miestä? Osti arvokellon iäkkäältä naiselta huijatulla pankkikortilla

  • 11:10
    Punkit

    Punkki puri, helsinkiläisnainen kuoli – ääriharvinaista