Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putinin panssarinyrkillä katastrofaalinen päivä – Ukrainalta rajuja väitteitä

Tuhoutunut Venäjän taistelupanssarivaunu maaliskuussa 2022. Kuvituskuva.
Tuhoutunut Venäjän taistelupanssarivaunu maaliskuussa 2022. Kuvituskuva.
Julkaistu 20.10.2023 09:50
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ukrainan väitteitä Venäjän kärsimistä tappioista ei ole vahvistettu.

Ukraina listaa Venäjän menettäneen eilen torstaina muun muassa 1 380 sotilasta, 55 taistelupanssarivaunua, 120 panssariajoneuvoa ja 29 tykkiä.

Ukrainan väittämät Venäjän kärsimistä tappioista ovat olleet raskaasti koholla viimeisen vajaan parin viikon ajan. Erityisesti miehistöä ja panssarikalustoa koskevat tappiot ovat olleet poikkeuksellisia, siinä määrin kuin lukuihin voi luottaa.

Lukuja ei ole vahvistettu, eikä Venäjä ole juuri tappioitaan kommentoinut. Myös Ukraina julkaisee tietoja omista menetyksistään harvakseltaan.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

Lue myös: Tämä sotavideo Ukrainasta herättää kauhua Venäjällä – Ilmari Käihkö: "Pelko on aiheellista"

Lennokki tallensi Venäjän raketinheittimien tuhon – Suomalaisupseeri: "Ei mene kategoriaan parhaat käytänteet"

Venäjän hyökkäys selittää tappioita

MTV Uutiset kysyi jo viime sunnuntaina Venäjän väitetysti kärsimistä suurista tappioista Suomen entiseltä tiedustelupäälliköltä, nykyiseltä kansanedustajalta Pekka Toverilta (kok.).

Vaikka Toveri totesi, että Ukrainan antavat luvut "eivät ole kauhean tarkkoja", näki hän Venäjän suurien tappioiden johtuvan Kremlin armeijan uusista hyökkäyksistä.

10. lokakuuta Venäjä aloitti uuden, merkittäväksi kuvatun ja panssarikalustolla tehdyn varsin mittavan hyökkäyksen Itä-Ukrainan Avdijivkassa. 

– Venäjä on hyökkäyksillään tuonut kalustonsa ja sotilaansa alttiiksi Ukrainan tulenkäytölle. Se voisi selittää venäläisten tappioita, Toveri arvioi.

0:36Ukrainan armeija julkaisi vahvistamattoman videon panssarivaunujen yhteenotosta: Lähitaistelu päättyy räjähdykseenUkrainan armeijan syyskuussa julkaisema video, jossa väitetään näkyvän, miten Ukrainan T-64BV-panssarivaunu tuhoaa lähietäisyydeltä Venäjän T-72B3-panssarivaunun. Videon kuvausaikaa- ja paikkaa ei ole vahvistettu.

Toverin arvion mukaan Venäjä on menettänyt Avdijivkassa raskasta kalustoa kahden prikaatin verran eli kymmeniä taistelupanssari- ja rynnäkkövaunuja. Toverin haastattelun aikaan Ukraina ei ollut vielä esittänyt väitteitään Venäjän torstaina kärsimistä tappioista.

Sotatieteilijä Ilmari Käihkön mukaan satelliittikuvista pystyy laskemaan, että Venäjä on kärsinyt jopa sadan panssarin tappiot.

– Tappiot Avdijivkassa ovat aika valtavia, Käihkö summasi MTV Uutisille aiemmin tällä viikolla.

– Venäjä on joutunut heräämään samaan kuin Ukraina: linnoitettuihin asemiin hyökkääminen on aika kuluttavaa hommaa, Toveri katsoo.

Lisää Venäjän Avdijivkan hyökkäyksestä voit lukea alla olevista linkeistä.

Lue myös: Putinilta kaksi paljastavaa sanaa – Venäjällä ylistetty panssarihyökkäys kuivuu kasaan

ISW veti arvionsa uusiksi: Venäjän hyökkäys idässä on merkittävä – Putinin armeija iskee panssarinyrkillään

Venäjä on aloittanut uuden hyökkäyksen – ISW: Nämä asiat virheistään oppinut Putinin armeija tekee nyt toisin

2:31Harvinaista videokuvaa: Ukraina jakoi videon Leopardista taistelussaTältä näyttää Leopard 2A6 taistelussa – Ukrainan armeijan syyskuussa julkaisema video on väitetysti kuvattu Etelä-Ukrainassa. Kuvausaikaa ja -paikkaa ei ole vahvistettu.

Lisää aiheesta:

Panssarivaunujen joukkotuho: Ukraina julkaisi videon ja kovan väitteen: 55 tankkia päivässäPutinilta kaksi paljastavaa sanaa – Venäjällä ylistetty panssarihyökkäys kuivuu kasaanUkraina: Venäjä kärsii nyt poikkeuksellisen rajuja tappioita – Pekka Toveri kertoo oman teoriansaUkraina väittää Venäjän kärsineen valtavat tappiot: Päivässä yli 120 panssaria ja 800 sotilastaMeduza: Näin paljon Venäjä ja Ukraina ovat menettäneet kalustoa vastahyökkäyksessäMilloin Ukrainan vastahyökkäys alkaa? Kenraali: "Tämä ei ole videopeli"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäSodatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen14:48
    Venäjä

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset

  • Eilen06:17
    Venäjä

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • Eilen06:00
    Venäjä

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • 14.9.22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia

  • 14.9.20:22
    Venäjä

    Tällaisella hypersoonisella ohjuksella Venäjä nyt pelottelee länttä – Pekka Toverilta suorat sanat "Tsirkonista"