Ruotsin hallitus on antanut maan puolustusvoimille tehtävän auttaa poliisia jengirikollisuuden torjumisessa nykyisen lainsäädännön puitteissa.
Tämänpäiväisen päätöksen mukaan puolustusvoimat asettaa sekä henkilöstöä että kalustoa poliisin käyttöön. Oikeusministeri Gunnar Strömmerin mukaan kyse voi olla muun muassa räjähteiden teknisistä tutkimuksista ja helikopterikuljetuksista.
Torstaisesta toimeksiannosta raportoidaan Strömmerin mukaan hallitukselle ensimmäisessä vaiheessa huhtikuussa ja loppuraportti on tulossa ensi vuoden syksyllä. Ministeri kuitenkin korostaa, että raportti ei ole toimeksiannon tarkoitus vaan poliisin ja puolustusvoimien yhteistyötä on tehostettava välittömästi.
Lue myös: Ruotsin murhakierteen syvyys paljastuu pysäyttävistä luvuista – osa tappajista käyttää "murhahuumetta" ennen tekojaan
Uusia yhteistyötapoja hakusessa
Toimeksiannon tarkoituksena on myös löytää uusia yhteistyötapoja poliisin ja puolustusvoimien välillä nykyisen lainsäädännön puitteissa. Yksi tällainen on niin sanottu kohteen valintaan liittyvä analyysi, kertoo Ruotsin yleisradioyhtiö SVT saamiinsa tietoihin viitaten.
Puolustusvoimissa on osaamista kohdevalinta-analyysin käytössä. Kyse on tietoaineistojen analysoinnista, jonka avulla voidaan ennakoida, missä seuraava hyökkäys saattaa tapahtua.