Tuore tutkimus vahvistaa, missä kateissa ollut osuus maailmankaikkeuden näkyvästä aineesta on piileskellyt.
Kyseessä ei ole mikään pieni löytö, sillä aiemmin ei ole saatu täysin vahvistettua, missä noin puolet maailmankaikkeuden näkyvästä aineesta sijaitsee.
Piilossa ollut aine sijaitsee galakseja ympäröivässä avaruudessa valtavina ionisoituneen vedyn pilvinä.
Aiemmin kyseistä ainetta olisi ollut mahdotonta havaita, mutta kansainvälinen tähtitieteilijöiden ja astrofyysikoiden ryhmä on käyttänyt tutkimuksessaan tekniikkaa, joka paljastaa kateissa olleen aineen piilopaikat avaruudessa. Aiheesta uutisoi Science Alert -tiedesivusto.
Lue myös: Uusi havainto: Mystinen kosminen voima heikkenemässä – maailmankaikkeus voi musertua
Tutkijoiden mukaan puuttunut puolikas maailmankaikkeuden aineesta on galaksien välissä sijaitsevana, vedystä koostuvavana sumuna.
Sumu on erkaantunut galaksien ytimistä paljon kauemmaksi, kuin on aiemmin luultu.
Pimeä aine ja pimeä energia aivan eri asia
Kyseisen tutkimuksen yhteydessä puhutaan siis normaalista, eli baryonisesta aineesta, jonka osuus maailmankaikkeuden koko materiasta ja energiasta on vain viitisen prosenttia. 27 prosenttia maailmankaikkeudesta on pimeää ainetta ja 68 prosenttia pimeää energiaa. Tutkimus ei koske pimeää ainetta eikä pimeää energiaa.

