Puolan presidentinvaaleissa nähtäneen toinen kierros, sillä istuva presidentti Andrzej Duda ei näytä yltävän yli 50 prosentin äänisaaliiseen. Duda on kerännyt 45,2 prosenttia äänistä, kun äänistä on laskettu yli 87 prosenttia, maan vaalilautakunta kertoo. Dudan haastaja, Varsovan pormestari Rafal Trzaskowski on haalinut äänistä lähes 28,9 prosenttia.
Aiemmin sunnuntai-iltana julkaistu ovensuukysely povasi konservatiiviselle Dudalle noin 42 prosentin äänisaalista ja liberaalille Trzaskowskille hieman yli 30 prosentin kannatusta.Vaalin toinen kierros järjestetään 12. heinäkuuta.
Äänioikeutetut käyttivät ääntään edellisvaaleja ahkerammin koronatilanteesta huolimatta. Äänestysprosentti on kesken ääntenlaskun 53 prosenttia, kun se vuoden 2015 presidentinvaalien ensimmäisellä kierroksella oli noin 49 prosenttia.
Vuoden 2015 vaaleissa valtaan valitun Dudan politiikka on nostattanut niskakarvat pystyyn Euroopan unionissa.
Dudan Laki ja oikeus -puolue on tehnyt viime vuosina lukuisia muutoksia maan oikeusjärjestelmään, mikä on saanut myös EU:n puuttumaan asiaan useita kertoja. Viimeksi huhtikuun lopulla Euroopan komissio käynnisti rikkomusmenettelyn Puolaa vastaan, koska se katsoi Puolan jälleen vaarantavan tuomarien riippumattomuutta.
Rikkomusmenettely käynnistettiin tuolloin jo neljättä kertaa Puolaa vastaan. Myös presidentinvaalikampanjaa hallitsi huoli demokratiasta ja taloudesta, jota koronapandemia on heikentänyt.