Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puhdistetaan liesituuletin ja ilmanvaihtokanavisto

JKA 15.1.2006
JKA 15.1.2006MTV3
Julkaistu 13.01.2006 13:08

Yksi jokaviikkoisen kodinhoitorutiinin kohteista on liesituulettimen rasvasuodattimen peseminen ja putsaus. Se on ainakin tarkastettava ja tarpeen vaatiessa pestävä - innokas kokki joutuu pesemään suodattimen joka viikko, laiskempi selviää vähemmällä. Suodattimen voi pestä joko käsin, tiskiharjalla kuumassa vedessä tai astianpesukoneessa. Aktiivihiilisuodatinta ei tietenkään pestä, vaan se on vaihdettava määräajoin uuteen.

JKA 15.1.2006
JKA 15.1.2006MTV3

Ilmanvaihtokanaviston puhdistaminen onkin sitten oma, huomattavasti isompi juttunsa. Esimerkkikohteessamme, 25 vuotta vanhassa omakotitalossa ilmanvaihto on järjestetty pelkästään koneellisena poistona. Talossa on kaksi erillistä huippuimuria, joista ensimmäinen imee ilmaa pelkästään märkätiloista, toinen muusta talosta. Lisäksi keittiössä on kaksimoottorinen liesituuletin, joka puhaltaa käryt lieden päältä hormiin ja sitä kautta ulos.

Asukas oli alkanut tuntea talossa pientä noen hajua ja lopulta, viime kesänä keittiöön alkoi tunkeutua kerta kaikkiaan pahaa lemua. Kaiken huippuna lieden päälle alkoi putoilla matoja! Hätiin oli kutsuttava asiantuntija selvittämään tilannetta ja kuinka ollakaan, kun maustehylly purettiin liesituulettimen edestä ja poistettiin ilmanvaihtoputki, todettiin uteliaan oravan löytäneen sieltä matkansa pään.

JKA 15.1.2006JKA 15.1.2006MTV3

"Tyypillinen perusvirhe", toteaa toimitusjohtaja Jari Vitri Puhdas Ilma K & V Oy:stä. "Oli laitettu vain piipunhattu horminpään suojaksi, kun siinä pitäisi hatun lisäksi olla myös verkko estämässä eläinten pääsy putkiin."

Talo todettiin muutenkin aikansa lapseksi. Muun muassa korvausilmaventtiilit puuttuivat kokonaan, minkä seurauksena asunto oli tavattoman alipaineinen ja korvausilma pääsi tunkeutumaan hallitsemattomasti sisään siitä, mistä parhaiten pystyi - piipusta, ikkunoiden alta, kaikista mahdollisista raoista. Kuitenkin periaate on se, että korvausilman virtauksen pitäisi olla yhtä hallittua kuin poistoilman virtauksenkin.

JKA 15.1.2006JKA 15.1.2006MTV3

Onneksi tilanne oli helposti korjattavissa. Kanaviston täydellisen puhdistuksen jälkeen venttiilit vaihdettiin koneellisen ilmanvaihdon venttiileiksi, keittiöön laitettiin kiinteä kanava kurkkutorven tilalle - nykyäänhän sellaista ei saa enää asentaakaan, vaikka se aikoinaan on ollutkin sallittu.

Erityisen suuresta projektista ei ole kyse. Työn kesto riippuu rakennuksesta ja siinä käytetyistä ratkaisuista; esimerkkikohteessa korjaukset ja puhdistukset veivät vajaan työpäivän. Suositusten mukaan iv-kanavat olisi puhdistettava perusteellisesti kerran kymmenessä vuodessa, mutta eihän tiheämmästä huoltovälistä haittaakaan ole. On muistettava, että tämä vaikuttaa suoraan sisäilman laatuun ja sitä mukaa asukkaiden hyvinvointiin.

(JKA 15.1.2006)

Lisää aiheesta:

Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alustaOmistatko tällaisen pyörän pumpun? Älä käytä enää!Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiinSuojaa suolisto kansanterveysuhalta – nämä ruoat auttavatPialta kiellettiin pullien leipominen vanhuksille – nyt hän ja tuhannet muut nousivat kapinaan: "Onko tässä järjen hiventä?"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:47
    Romutuspalkkio

    Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alusta

  • 13:41
    Takaisinvedot

    Omistatko tällaisen pyörän pumpun? Älä käytä enää!

  • 11:03
    Linnan juhlat

    Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!

  • 08:31
    Iho-ongelmat

    Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiin

  • 06:48
    Lääkkeet

    Suojaa suolisto kansanterveysuhalta – nämä ruoat auttavat