Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Professori: Tinnitus Etelä-Euroopassa merkittävä itsemurhien syy

25:00Voiko tinnituksesta päästä eroon?
Julkaistu 05.02.2015 11:02
Toimittajan kuva

Aino Kivistö

aino.kivisto(at)mtv.fi

Studio55.fi-lähetyksessä vieraillut korva-, nenä- ja kurkkutautien erikoislääkäri Jukka Ylikoski kertoi tinnituksen olevan paitsi nuorten, myös ikäihmisten vaiva.

Häiritseekö sinua joskus korvissa kuuluva vinkuna tai ulina? Saatat kärsiä tinnituksesta. Emeritusprofessori Jukka Ylikosken mukaan tinnitus voi olla korkean vinkunan lisäksi myös matalataajuista, suhinaa, rapinaa tai muunlaista häiriöääntä. Yhteistä kaikille on kuitenkin se, että nämä äänet eivät tule mistään olemassa olevasta äänilähteestä.

– Viimeinen tutkimus osoittaa, että kyseessä voisi ainakin kroonisissa tapauksissa olla tällainen aaveääni eli phantom-ääni, (joka on) rinnastettavissa raaja-amputaation jälkeiseen aavesärkyyn, Ylikoski kertoo.

Vaikka tinnitus voi tuntua häiritsevän todelliselta, ääni johtuu oikeasti aivoissa sijaitsevan kuuloradan hermoverkkojen yliaktiivisuudesta. Ikääntymisen tai vamman seurauksena kuuloimpulssivirta korvasta aivoihin vähenee, jolloin myös impulssia ”jarruttava” systeemi heikkenee. Tämä taas aiheuttaa niin kutsuttujen suotimien pettämisen, jolloin informaatioarvoton ääni, eli tinnitus, tulee aistituksi. Tavallaan kuulemme siis tinnitukseksi kutsuttua ääntä koko ajan, mutta normaalisti terve korva ei rekisteröi tätä ääntä.

Jatkuva altistuminen kovalle äänille ei ole ainoa syy tinnitukseen. Myös muutama melussa vietetty minuutti tai yksi kova pamaus voi aiheuttaa häiriön hermoverkkoihin. Kovasta äänestä johtuvana kuulovauriona tinnitus on Ylikosken mukaan yleisempi kuin varsinainen kuulon alenema.

Jatkuva häiriöääni voi olla todellinen stressinaiheuttaja. Pahimmillaan se voi aiheuttaa myös unihäiriöitä ja masennusta. Äänistressi synnyttää itseään ruokkivan kierteen, joka voi pahimmillaan johtaa dramaattisiin tapahtumiin.

– Esimerkiksi Etelä-Euroopassa (se on) merkittävä ikääntyneiden ihmisten itsemurhan syy.

Pääseekö tinnituksesta pääsee eroon ja mitä hoitokeinoja professori Ylikoski suosittelee? Katso koko lähetys!

Lisää aiheesta:

Korvan "mystisen oikosulun" syy jää usein epäselväksi: "Epäonninen sattuma, jos sellaisen saa"Vaurioitunut kuulo ei palaudu – ylilääkäri kertoo tyypillisen vaaranpaikanJatkuva kohina ja suhina korvissa voi vaikuttaa myös mielenterveyteen – "En halunnut enää elää"Mies luuli, että ilmastoinnissa oli vikaa, mutta suhina tulikin oman pään sisältä – noin joka kahdeksannen päässä vinkuu, kilisee ja suhisee koko ajanNoin 10–15 prosenttia suomalaisista kärsii korvien soimisestaTinnitus kiusaa jatkuvasti puolta miljoonaa suomalaista – miten korvien soimisen saa loppumaan?
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa