Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Professori: Pakkolakien toimeenpanosta tulee hyvin hankalaa

Tampereen yliopiston valtio-opin professori Tapio Raunion mukaan perussuomalaisten sisäistä tilannetta on syytä seurata ensi vuonna.
Tampereen yliopiston valtio-opin professori Tapio Raunion mukaan perussuomalaisten sisäistä tilannetta on syytä seurata ensi vuonna.Lehtikuva
Julkaistu 28.12.2015 09:48

MTV UUTISET – STT

Tampereen yliopiston valtio-opin professori Tapio Raunio povaa kotimaan politiikan ensi vuodesta värikästä ja tapahtumarikasta.

Yhdeksi ensi vuoden kuumimmista politiikan kysymyksistä nousee Raunion mukaan hallituksen niin sanottu kilpailukykypaketti, jos sen vaihtoehtona ollutta yhteiskuntasopimusta ei enää kyetä herättämään henkiin.

– Näiden pakkolakien toimeenpanosta tulee todennäköisesti hyvin hankala ja pitkäkestoinen prosessi, sillä siihen liittyy lainsäädännöllisiä ongelmia, jotka eivät rajoitu yksinomaan Suomeen vaan ulottuvat myös EU:n lainsäädäntöön ja kansainvälisiin sopimuksiin, Raunio ennustaa.

Raunion mukaan hallitus voisi merkittävästi helpottaa työsarkaansa suhtautumalla vakavammin lakien ja muiden toimien valmisteluun.

– Nyt tuodaan kovalla kiireellä ja surkean valmistelun jälkeen eduskuntaan ja poliittiseen keskusteluun esityksiä, joissa on ilmiselviä ongelmia. Asiat tehdään liian nopeasti ja hätiköidysti.

– Hiukan tässä toivoisi malttia. Ei tässä nyt niin tulipalokiire ole.

Yksi mielenkiintoinen tarkastelukohde alkavana vuonna on Raunion mukaan perussuomalaisten sisäinen tilanne. Puolueen ristiriidoista saatiin jo kuluneena syksynä maistiaisia varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkyseen liittyneen kiistelyn myötä. Tilannetta ei helpota puolueen syöksy kannatusmittauksissa.

Lisäjännitteitä perussuomalaisten sisälle luovat hallituksen mahdolliset pakkolait, jotka tuntuisivat karulla tavalla monen perussuomalaisia äänestäneen arjessa. Myös suurena pysyvä turvapaikanhakijoiden määrä ja EU:n tukipaketit kalvavat monia puolueen äänestäjiä.

Puheenjohtaja Timo Soinille on Raunion mukaan luvassa haastava ja työntäyteinen vuosi.

– Perussuomalaisten riveistä voi alkaa tulla enemmän suoraa kritiikkiä puolueen johtajaa kohtaan.

– Tämä kaikki voi näkyä perussuomalaisten riveissä irtiottoina ja mahdollisesti jopa eroamisina eduskuntaryhmästä. 

Lisää aiheesta:

Analyysi: Lakkopeliä ratkotaan kulisseissa, Perussuomalaisten jäsenkirje herätti närää – "En tarkalleen muista, mitä siihen kirjoitin"Voiko Junnilan tapaus hyödyttää perussuomalaisia? "Kertoo enemmän kylläkin ajojahdin huutajasta"Ministeriksi palannut Saarikko: Tapahtumajärjestäjille ei ole varattu uutta koronatukea – Veikkaus-tukea saavien järjestöjen pelastamiseksi myös velkaraha mahdollinenAsiantuntija: Keskusta ja vasemmistoliitto saattavat hylätä Marinin hallituksenPolitiikan superkevät Haapalan arviossa: Päätökset eivät ole mieluisia – raha ei kasva puissaTutkija: Hallitus saa syyttää itseään tiensä kuoppaisuudesta
Sipilän hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilän hallitus
  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 29.10.00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 25.4.17:35
    Taksit

    Taksiuudistuksen lakiluonnoksessa mukana kiistellyt taksamittarit ja värilliset kilvet

  • 01.10.202316:13
    Petteri Orpo

    Orpo pääministerin haastattelutunnilla: Ministerien palkkioiden mahdollinen leikkaaminen käydään hallituksen piirissä läpi

  • 18.08.202308:18
    Yliopisto

    Helsingin yliopiston alamäki herättää jo huolta korkeakoulutuksen tilasta – "Muut Pohjoismaat painivat täysin eri sarjassa"