Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Prinsessa Madeleinen halloween-kuvaan ilmestyi hämmentävä kommentti – prinsessa Birgitta pöyristyi: "Se en todellakaan ollut minä"

0:13Prinsessa Madeleine seuranaan LeonorePrinsessa Madeleine ja prinsessa Leonore poseerasivat valokuvaajille prinssi Oscarin ristiäisissä
Julkaistu 05.11.2020 13:50
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Ruotsin prinsessa Birgitta järkyttyi, kun kuuli ruotsalaislehdeltä hänen nimissään kirjoitetusta Instagram-kommentista.

Yhdysvaltoihin perheineen asettunut Ruotsin prinsessa Madeleine julkaisi alkuviikosta Instagram-tilillään ihastusta herättäneen halloween-kuvan, jossa prinsessa poseeraa Kissanaiseksi pukeutuneena yhdessä kolmen lapsensa kanssa.

Tarkkasilmäisimmät huomasivat, että kommenttikenttään oli ilmestynyt herttaiselta vaikuttava kommentti varsin odottamattomalta taholta.

– Iloista ja turvallista halloweenia rakkaalle veljentyttärelleni, nimimerkki birgittab37 toivotteli.

Asiasta uutisoivan Svensk Damtidningin mukaan kyseisen Instagram-käyttäjän profiilikuvassa esiintyi kukapas muu kuin kuningas Kaarle Kustaan sisar prinsessa . 

Birgitta

LUE MYÖS: Koronaa Mallorcalta paennut prinsessa Birgitta, 83, lymyili 1,5 kuukautta Kaarle Kustaan ja Silvian nurkissa – riipaiseva tilitys: "Tunnen itseni kodittomaksi"

Ruotsalaislehti tavoitti Mallorcalla asuvan Birgitan kommentoimaan tapausta. Tämä häkeltyi täysin, kun lehti kysyi, onko prinsessalla yksityinen Instagram-tili, jolla hän on kommentoinut veljentyttärensä kuvaa.

– Ei missään tapauksessa. Se en todellakaan ollut minä, hän sanoi painokkaasti.

Sitä, kuka birgittab37-tilin takana on, ei tiedetä. Se kuitenkin tiedetään, ettei prinsessa Birgitta ei ole suinkaan ainoa julkisuudenhenkilö, jonka nimissä on perustettu sometilejä.

Svensk Damtidningin mukaan sen sijaan prinsessa Madeleinella on virallisen tilinsä lisäksi myös yksityinen tili, jota pääsevät seuraamaan vain kaikkein läheisimmät ystävät ja perheenjäsenet.

LUE MYÖS: Prinsessa Madeleine julkaisi tunnelmallisen rantakuvan lapsistaan – näin paljon he ovat kasvaneet

– Henkilökohtainen Instagram-tili on todella tärkeä Madeleinelle sekä kuninkaalliselle perheelle ja hänen ystävilleen Ruotsissa. Sitä kautta hän voi julkaista yksityisempiä kuvia lapsistaan ja myös isovanhemmat pääsevät seuraamaan heidän seikkailujaan Floridassa, kuninkaallistoimittaja Ellen Myrgård Lindén kommentoi Svensk Damtidningille.

Ruotsin kuningas Kaarle Kustaa supisti viime syksynä hovia, eikä prinssi Carl Philipin ja prinsessa Sofian tai prinsessa Madeleinen ja Chris O'Neillin lapsilla ole enää kuninkaallisia velvollisuuksia. Näin ollen myös kuninkaallisia edustustehtäviä on keskitetty yhä enemmän kruununprinsessa Victorian perheelle.

Näin ollen prinsessa Madeleine keskittyy Yhdysvalloissa perhe-elämään sekä hyväntekeväisyystyöhön. Viime kesänä perhe joutui myös koronapandemiaan liittyvien matkustusrajoitteiden vuoksi jättämään harmillisesti väliin jokakesäisen lomansa Ruotsissa.

LUE MYÖS: Prinsessa Birgitta, 83, avautuu koronakaranteenistaan – kaipaa jo golfkentälle: "Olen todella tylsistynyt"

Korona vaikutti merkittävästi myös 83-vuotiaan prinsessa Birgitan elämään. Hän kertoi aiemmin viettäneensä peräti 1,5 kuukautta kuningasparin luona, koska ei päässyt palaamaan kotiinsa Mallorcalle.

Innokkaaksi golffariksi tiedetty Birgitta kertoi koronaevakkonsa aikana ikävöineensä golfviheriöille. Nyt hän on päässyt oleilemaan jälleen kotonaan, mutta kertoo Svensk Damtidningille, ettei elämä ole vieläkään ennallaan.

– Olen valtavan tylsistynyt. Täällä minä istun juomassa kahvia. Ulos saa mennä vain jos on asiaa kauppaan tai apteekkiin. Muutoin täytyy pysytellä sisätiloissa.

Lisää aiheesta:

Harvinainen julkinen esiintyminen: Prinsessa Madeleine edusti pitkästä aikaa Ruotsissa – julkaisi koskettavan kirjoituksenPrinsessa Madeleine täytti 39 vuotta – hovin julkaisemassa onnittelukuvassa hämmentävä yksityiskohtaPrinsessa Madeleinen perhejoulu Ruotsissa peruuntui – riipaiseva tilitys: "Lapset kyselevät lähes joka päivä"Prinsessa Madeleine julkaisi tunnelmallisen rantakuvan lapsistaan – näin paljon he ovat kasvaneetMärtha Louise pudotti vuosi sitten uutispommin ja julkisti suhteensa shamaaniin – tästä syystä prinsessan ilmoitus vetää asiantuntijat yhä sanattomiksiPrinsessa Birgitta, 83, avautuu koronakaranteenistaan – kaipaa jo golfkentälle: "Olen todella tylsistynyt"
Prinsessa BirgittaPrinsessa MadeleineRuotsin kuninkaallisetKoronavirusKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Prinsessa Birgitta
  • 05.12.202422:15
    Kuningas Kaarle Kustaa

    Prinsessa Birgitta teki viimeisinä kuukausinaan sitä, mitä rakasti – tärkeä toive ehti toteutua

  • 04.12.202417:09
    Kuningas Kaarle Kustaa

    Kuningas Kaarle Kustaan sisko prinsessa Birgitta on kuollut

  • 11.05.202009:02
    Kuningas Kaarle Kustaa

    Koronaa Mallorcalta paennut prinsessa Birgitta, 83, lymyili 1,5 kuukautta Kaarle Kustaan ja Silvian nurkissa – riipaiseva tilitys: "Tunnen itseni kodittomaksi"

  • 04.05.202021:08
    Kuningas Kaarle Kustaa

    Ruotsin kuningas Kaarle Kustaa osti satojentuhansien eurojen luksus-Bemarin – kurvasi heti "väärän" linnan pihaan Silvia kyydissään

  • 20.03.202014:20
    Ruotsin kuninkaalliset

    Prinsessa Birgitta, 83, avautuu koronakaranteenistaan – kaipaa jo golfkentälle: "Olen todella tylsistynyt"