Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Sauli Niinistö / Lehtikuva
Julkaistu 23.11.2020 18:25
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

EevaLehtimaki

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivoo Valtioneuvoston ja pääkaupunkiseudun päättäjien välille parempaa keskusteluyhteyttä MTV Uutisille antamassaan haastattelussa.

Niinistön mielestä keskustelua on käyty vain julkisuudessa.

– Nyt lähinnä mediasta on kuultu pääkaupunkiseudun ja Valtioneuvostonkin ajatuksia, jotka kannattaisi käydä ihan keskenään samassa pöydässä tai turvallisen yhteyden päässä, jotta tarkoin tiedettäisiin, mitä kukin haluaa, Niinistö kertoo MTV Uutisille.

Hallitus käy läpi keskiviikon neuvotteluissa, riittävätkö nykyiset koronatoimet erityisesti pääkaupunkiseudulla.

MTV Uutisten tietojen mukaan keskustelua käydään myös valmiuslain käyttöönotosta, jos muut toimet eivät riittäisikään.   

Niinistö uskoo, että hän ajattelee samalla tavalla kuin hallitus, mutta toppuuttelee poikkeusoloja.

– Tilannehan on se, että poikkeusolojen määritelmä pandemian suhteen hyvinkin täyttyy. Mutta tarvitaanko valmiuslakia, se on toinen kysymys, joka on esitettävä. Ainakin tässä vaiheessa näyttää siltä, että hallitus ei ole sitä tarvinnut.

Niinistön mukaan ensin on käytettävä muut keinot.

– Siinä vaiheessa, jos hallitus näkee, että sen on saatava lisää toimivaltuuksia niin siinä vaiheessa se tulee keskusteluun.

Presidentti Niinistö patistelee pääkaupunkiseudun ja hallituksen päättäjiä samaan pöytään: "Nyt mediasta on kuultu ajatuksia, jotka kannattaisi käydä ihan keskenään"

MTV:n hallituslähteiden mukaan pääministeri Sanna Marin (sd.) ja presidentti Niinistö ovat keskustelleet koronatilanteesta ja valmiuslaista puhelimitse. 

Lue lisää: Presidentti Niinistö vetoaa suomalaisiin ja toivoo vastuunkantoa – lue viesti sanasta sanaan

"Nyt tilanne näyttää aika hälyttävältä"

Presidentti päätti kirjoittaa tänään kansalle myös viestin. Viestin syynä oli nimenomaan pääkaupunkiseudun huonontunut tilanne.

– Tietysti tämä tilanne erityisesti pääkaupunkiseudulla, jossa ollaan oikeastaan hälyttävällä tasolla. Olen matkan mittaan aika useastikin reagoinut, mutta nyt tilanne näyttää aika hälyttävältä, Niinistö perusteli viestin kirjoittamisen ajankohtaa.

Niinistö on huolissaan myös muun maan tilanteesta.

– Erityisesti viikonlopun luvuissa kaksi kolmasosaa oli pääkaupunkiseudulla. Siitä huolimatta aika paljon jää muullekin Suomelle tartuntoja, jos verrataan kuukauden päähän, jolloin koko maassa oli noin 150 tartuntaa (päivässä). Nyt se näyttää olevan pääkaupunkiseudun ulkopuolella.

Presidentin mukaan Suomen menestyminen koronan hoidossa on suomalaisten käyttäytymisen ansiota, mutta hän haluaa nyt muistuttaa kansalaisia.

– Menestyksestä huolimatta sattuu unohduksia ja itsekuri kannattaisi koko ajan pitää mielessä. Itsekuri ei ole kärsimistä vaan se on kärsimyksen välttämistä.

Lisää aiheesta:

Presidentti Niinistö MTV Uutisille: Huoleni on, jatkuuko velkaantuminen koronakriisin jälkeen – kehysriihestä myönteinen havaintoVoisiko poikkeusoloista jo luopua? Oppositio eri linjoilla – pääministeri Marin ei voi luvata, ettei koronan neljäs aalto pääse ulkomailta Suomeen Tällaista exit-suunnitelmaa EK ja SAK toivovat hallitukselta ja kertovat, miksei kyse ole nyt vain talouskriisistä: "Yli 10 000 yritystä pelkää"Presidentti Niinistö kertoo ottaneensa yhteyttä Mariniin toissa viikonloppuna: "Kyse oli huolen ilmaisemisesta"Mihin valmiuslakia nyt tarvitaan? "Siihen minäkin haluaisin nyt saada vastauksen", sanoo oikeusministeri Anna-Maja Henriksson MTV UutisilleKoulujen sulkemisesta ei vielä päätöstä – pääministeri Sanna Marin opposition vaatimuksesta: "En ennakoi todennäköisyyttä, mutta sanon, että se on mahdollista myös Suomessa"
Sauli NiinistöKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • ti06:01
    Politiikka

    Kysely: Kansa rakastaa presidenttejään – hallitukselle murska-arvio

  • 15.11.17:22
    Presidentit

    Niinistön pronssiveistos kohautti: Tunnistatko muut presidentit heidän rintakuvistaan?

  • 14.11.15:56
    Taide

    Arvaa kuka! Valtiomiehen rintakuva paljastettiin presidentinlinnassa

  • 14.11.09:25
    Ukrainan sota

    Putin "ottaisi kaiken irti" tästä virheliikkeestä

  • 12.11.09:41
    Verot

    Niinistö presidenttien tulokuningas