Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö kommentoi Macronin puheita, joiden mukaan Venäjää ei saa nöyryyttää – toisti saamansa tärkeän viestin ensimmäisestä maailmansodasta

1:25Ranskan presidentin mukaan Vladimir Putinia"ei saa nöyryyttää"– Näin Niinistö kommentoi Macronin lausuntoaRanskan presidentin mukaan Vladimir Putinia "ei saa nöyryyttää" – Näin Niinistö kommentoi Macronin lausuntoa.
Julkaistu 09.06.2022 17:02
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ranskan presidentti Emmanuel Macron totesi äskettäin, että "emme saa nöyryyttää Venäjää". Kommentista on ymmärrettävästi noussut aikamoinen meteli ja esimerkiksi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on suhtautunut siihen kriittisesti.

Presidentti Sauli Niinistöltä kysyttiin Ahvenanmaan vierailun yhteydessä mielipidettä Macronin lausuntoon.

– Macronia ymmärrän ja hän on pitkään itse asiassa pyrkinyt tai nähnyt huolta Euroopan turvallisuustilanteesta, siis ennen Ukrainan tapahtumia, Niinistö totesi.

– Nyt Macron ja Saksan liittokansleri Olaf Scholz pyrkivät jollakin tavalla luomaan mahdollisuuksia rauhaan, käsittäen varmasti sen, kuten me kaikki muutkin, että se on äärettömän vaikeaa, Niinistö jatkaa.

Lue myös: Norjan lahjoittamat panssarihaupitsit joutuvat videolla Venäjän tykistön tähtäimeen – suomalaismajuri: "Taktiikka ei vakuuta, osaamattomuutta"

Niinistö toisti jälleen kantansa, että on "aika lailla mahdoton ajatella", että Ukraina suostuisi alueluovutuksiin. Samoin on Niinistön mukaan vaikea nähdä, että Venäjä poistuisi valloittamiltaan alueilta.

– Jos tällainen tilanne jatkuu, niin erittäin vaikea puhua rauhastakaan, Niinistö sanoi.

– Kuitenkin, ja tämä aivan yleisesti, minulle eräs viisas muistutti ensimmäisen maailmansodan ajasta, että rauhaa ei kyetty tekemään yhden vuoden sotimisen jälkeen, jolloin oli menetetty miljoona ihmistä. Sitten rauha tehtiin 16 miljoonan hengen menetyksen jälkeen. Nämä ovat hyvin, hyvin vakavia asioita, Niinistö sanoi.

Ensimmäisessä maailmansodassa sotilaita arvioidaan kuolleen 9–11 miljoonaa, kun taas siviiliuhreja oli 6–13 miljoonaa. Näin ollen ensimmäisessä maailmansodassa kuoli yhteensä noin 15–24 miljoonaa ihmistä.

Lue myös: "Lennä moskovalainen!" Ukrainan armeija jakoi videon, jossa ohjus saa Venäjän "Alligaattorin" räjähtämään ilmassa

Lisää aiheesta:

Sauli Niinistöltä tyly arvio Trumpin toimiin varautumisestaNiinistö tarkensi kommenttejaan ydinsodan vaarasta: "Ei siltä voi silmiä ja ajatuksia kokonaan sulkea"Niinistö: Ukrainassa ei ole tällä hetkellä mitään edellytyksiä rauhaan – presidentin päiväkirjamerkinnät sotaa edeltävältä tammikuulta kertovat paljonVenäjän romahdus lähestyy, vai lähestyykö? "Musertava enemmistö tukee Putinia – mitään kansannousua ei ole näköpiirissä"Macronin puheet Venäjän nöyryyttämisen välttämisestä herättävät kritiikkiä – "Pyrkii luomaan tilaa diplomaattiselle ratkaisulle"Presidentti Niinistö vaitonainen Navalnyin myrkytysepäilyistä, mutta ilmaisi huolensa Valko-Venäjästä: "Vaarallisia merkkejä on ollut ilmoilla"
Ukrainan sotaSauli NiinistöEmmanuel MacronUkrainaVenäjäVladimir PutinKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen14:09
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • Eilen12:29
    Venäjä

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • Eilen07:22
    Vladimir Putin

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • 1.11.16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 1.11.11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle