Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katso videolta, miten presidentti Biden solvaa Fox Newsin toimittajaa "tyhmäksi paskiaiseksi"

0:41Biden solvasi toimittajaa auki jääneeseen mikkiinPresidentti Biden haukkui Fox Newsin toimittajaa auki jääneeseen mikrofoniin.
Julkaistu 25.01.2022 07:55

MTV UUTISET – STT

Toimittaja kuittasi tapahtuneen myöhemmin olankohautuksella.

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on solvannut uutiskanava Fox Newsin toimittajaa Valkoisessa talossa maanantaina järjestetyn mediatilaisuuden yhteydessä.

Toimittajat olivat jo poistumassa paikalta, kun konservatiivien suosiman Fox Newsin toimittaja Peter Doocy oli vielä kysynyt Bidenilta inflaatiosta.

Demokraattipresidentti vastasi Doocyn kysymykseen aluksi naama peruslukemilla. Tämän jälkeen Biden kuitenkin kuvaili mutisten toimittajaa vapaasti suomennettuna tyhmäksi paskiaiseksi. Lausunto tallentui päällä olleeseen mikrofoniin.

Paikalla ollut toinen toimittaja arvioi, ettei Biden ollut välttämättä tiennyt, että mikrofoni oli päällä tokaisun aikaan. Hän myös lisäsi, ettei kyennyt itse kuulemaan kaiken melun ylitse, mitä Biden oikeasti sanoi.

Hän kuitenkin kehotti katsomaan tilaisuudesta tehdyn videotallenteen, josta selviää, mitkä presidentin todelliset näkemykset Doocyn inflaatiokysymyksestä ovat.

Uutiskanava CNN:n paikalla ollut toimittaja Kaitlan Collins sen sijaan arvioi Bidenin tienneen puhuneensa mikkiin.

Piikki Bidenin hallinnon lihassa

Doocy itse kuittasi tapahtuneen myöhemmin olankohautuksella Foxin haastattelussa.

Hän sanoi huolettomasti, ettei kukaan ole tehnyt presidentin lausunnon osalta faktantarkistusta ja todennut, etteikö tokaisu olisi totta.

Muun muassa brittilehti Independent ja yhdysvaltalainen People kertovat Bidenin hallinnon edustajien ottaneen aiemminkin yhteen Doocyn kanssa ja kuvailevat toimittajaa piikiksi Valkoisen talon lihassa.

Independentin mukaan Doocy on kysynyt sekä presidentiltä että Valkoisen talon tiedottajalta Jen Psakilta kiusallisia kysymyksiä ja saanut toisinaan myös ärsyyntyneitä vastauksia.

Bidenin turhautuminen on lisääntynyt viime aikoina

Biden on ollut tavallisesti julkisissa puheissaan hillitty ja sovitteleva, eivätkä hänen sadattelunsa ole juuri koristaneet otsikoita. Bidenin edeltäjä Donald Trump puolestaan oli mediassa useasti esillä karkeiden lausuntojensa vuoksi.

CNN kuitenkin kertoo, että Biden on ollut viime aikoina enenevässä määrin turhautunut, kun häneltä on kysytty vaikeita kysymyksiä julkisissa tilaisuuksissa.

Uutiskanavan mukaan Fox Newsin Jacqui Heinrich oli esimerkiksi kysynyt Bidenilta aiemmin, miksi tämä odotti Venäjän presidentin Vladimir Putinin tekevän ensimmäisen siirron Ukrainan kiristyneen tilanteen osalta.

– Miten tyhmä kysymys, Biden vastasi tiedusteluun puoliääneen.

1:35Presidentti Biden ollut tänään vuoden presidenttinäPresidentti Bidenilla tuli viime viikolla vuosi täyteen presidenttinä.

Lisää aiheesta:

Media: Joe Bidenin haastattelunauhat kertovat muistiongelmista – vaikeuksia muistaa poikansa kuolinvuottaValkoinen talo kiistää peitelleensä Bidenin terveyttäEdustajainhuoneen demokraatit eivät päässeet yksimielisyyteen Bidenin jatkosta: "Emme ole edes samalla sivulla"Yksityisen puhelun sisältö paljastaa: Yhä useampi demokraatti vaatii Bidenia luovuttamaan Vaaliväitelyssä epäonnistunut Biden sanoo yhä uskovansa, että hän on pätevin ehdokas päihittämään TrumpinBidenin lehdistösihteeri: USA aloittaa taistelun virheellisiä tietoja vastaan – uusi presidentti ei aio päättää, olisiko Trump syytä tuomita Capitolin hyökkäyksestä
Joe BidenBidenin YhdysvallatYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Joe Biden
  • ti11:07
    Syöpä

    Joe Bidenin syövästä uutta tietoa – tytär julkaisi koskettavan päivityksen

  • 13.10.22:43
    Israelin ja Hamasin sota

    Risto E. J. Penttilä: Trump on nyt onnensa kukkuloilla – "Ei tätä Biden olisi tehnyt"

  • 11.10.17:14
    Yhdysvallat

    Joe Biden saa sädehoitoa syöpäänsä

  • 11.9.12:43
    Yhdysvallat

    Kamala Harrisilta harvinainen ulostulo Bidenista

  • 6.9.11:45
    Yhdysvallat

    Joe Biden nähtiin julkisuudessa arpi otsassaan – taustalla ihosyöpäleikkaus