Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Posti kokeilee suomalaisille sopivaa nettikirppispalvelua: Ei tarvitse edes nähdä myyjää!

Palvelua kokeillaan aktiivisten nettikirppisryhmien alueilla Helsingissä.
Palvelua kokeillaan aktiivisten nettikirppisryhmien alueilla Helsingissä.Lehtikuva
Julkaistu 14.04.2016 10:31

MTV LIFESTYLE

Postin uutuuspalvelu mahdollistaa yksityishenkilöiden nettikippiskaupan ilman, että ostajan ja myyjän tarvitsee edes tavata.

Posti pilotoi paraikaa uutta Lähilokero-palvelua, jossa pakettiautomaatti toimii tavaran vaihtopisteenä. Tarkoituksena on helpottaa kirpparikauppaan liittyvää tapaamisen hankaluutta.

Toisin sanoen palvelu mahdollistaa tavaran myynnin ja oston esimerkiksi Facebookin kirppisryhmissä ilman, että kaupan toista osapuolta tarvitsee edes nähdä. Tuote jätetään postilokeroon ja vastaanottaja saa tekstiviestinä koodin, jolla lokeron saa auki.

Lähilokero toimii kolmen euron maksua vastaan. Oman lokeron saa tällöin käyttöön seitsemäksi vuorokaudeksi, jonka aikana esimerkiksi myyjä voi haluamanaan ajankohtana käydä viemässä lokeroon kauppatavaran, ja ostaja käydä sen sieltä hakemassa.

Palvelu on kokeilussa toukokuun loppuun asti kahdeksassa pakettiautomaatissa Helsingin Lauttasaaressa, Kalliossa, Vallilassa, Käpylässä, Kannelmäessä ja Tapiolassa.

– Valitsimme pilottiin pakettiautomaatit, joiden alueella toimii aktiivisia kirppisryhmiä. Yhtä lailla Lähilokeroa voi käyttää muuhunkin, esimerkiksi jos täytyy antaa avaimet toiselle, muttei ehdi tavata, Postin liiketoimintajohtaja Saara Pietilä kertoo.

Tutustu Postin Lähilokero-palveluun alla olevalta videolta.

Jos video ei näy, katso se täältä.

Lähde: Posti

Lisää aiheesta:

Jari Tervon ja lukuisten muiden postipaketit ovat kulkeutuneet Helsingissä minne sattuu: "Julkisilla reissuun olisi mennyt varmaan pari tuntia" – näin Posti vastaaS-marketien ja Prismojen kassoilla kokeiltiin "yhden viivakoodin taktiikkaa" – hittihän siitä tuli: Vähemmän jonottamista, nopeampi kauppareissuNyt voit laittaa taksikuskin ostoksille puolestasi, mutta ihan halvalla kauppa-apua ei saaAntaisitko postinjakajan käydä valvomatta kotonasi? Posti vastaa nyt, mistä erikoisessa kokeilussa on kyse: "Ymmärrettävästä syystä arveluttaa"Posti avaa itsepalvelupisteen, jossa verkkokaupasta tilattuja tuotteita voi kokeilla ja sovittaa – tästä on kyseKaikkien aikojen ennätysviikko: 40 miljoonaa postilähetystä jaossa – jatkossa myös pyykkipostia?
KotimaaDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 20:12
    Liikenneonnettomuudet

    Motoristi loukkaantui vakavasti Rovaniemellä

  • 19:18
    Veneet ja laivat

    Mistä jäänmurtajien rakentajat? Alan opiskelijat näkevät tulevaisuuden valoisana

  • 18:15
    Media

    Hurja määrä puolueita kosiskellut Ripsa Koskinen-Papusta – Marjukka Havumäki: "Sehän on hyvä!"

  • 18:00
    Valokuvaus

    Viiden vuoden työ palkittiin – näin upea otos palkittiin vuoden luontokuvana!