Saudiarabialaiseen Al Nassriin siirtyneen Cristiano Ronaldon ja hänen pitkäaikaisen agenttinsa Jorge Mendesin yhteistyö on päättynyt, uutisoivat portugalilaiset tiedotusvälineet.
Jo aiemmin on kerrottu, ettei Ronaldoa läpi hänen uransa edustaneella Mendesillä ollut mitään roolia sopimusneuvotteluissa Al Nassrin kanssa. Neuvotteluista vastasi Ronaldon lähipiiriin Nike-pestinsä kautta vuosien saatossa päätynyt Ricardo Regufe.
Portugalin suurimpiin sanomalehtiin lukeutuvat Jornal de Notícias ja Público kertovat nyt tarkemmin, miten Ronaldon ja Mendesin tiet erkanivat lähes 20-vuotisen taipaleen jälkeen.
Lehtien mukaan Ronaldolla oli Mendesin kanssa hyvin erilainen käsitys tulevaisuudestaan. Viikko ennen marras-joulukuussa pelattuja MM-kisoja hän antoi Piers Morganille haastattelun, joka tuhosi peruuttamattomalla tavalla välit Manchester Unitediin. Sopimuksen purkamisesta tiedotettiin vain joitain päiviä myöhemmin.
Mendesin mielestä tätä haastattelua ei olisi koskaan pitänyt antaa, mutta Ronaldo oli jo tehnyt agentilleen selväksi, että haluaisi ottaa uraansa liittyvät päätökset yhä tukevammin omiin käsiinsä.

