Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pormestari Vapaavuori ei painaisi tartuntoja alas ”millä ehdoilla tahansa” – tartuntaluvun tuijottaminen vanhentunut tapa

8:01Miten Helsinki pärjää koronan kanssa, pormestari Vapaavuori?Katso Helsingin pormestarin Jan Vapaavuoren koko haastattelu.
Julkaistu 29.07.2021 10:07
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Kukaan ei oikein tiedä, nähdäänkö vielä uusia koronarajoituksia, Helsingin pormestari Jan Vapaavuori totesi MTV:n Uutisaamussa.

Tällä viikolla Suomessa on todettu sekä tiistaina että keskiviikkona yli 600 päivittäistä koronatartuntaa.

Suomen voimassa oleva virallinen koronastrategia nojaa lukuisia kertoja toistettuihin epidemiatasoihin eli perus-, kiihtymis- ja leviämisvaiheeseen.

– Ne eivät ehkä enää oikein kuvaa todellisuutta. Näihin sanoihin ei kannata jumiutua. Helsingissä täytämme leviämisvaiheen kriteerit kaikissa kategorioissa, paitsi sairaalahoidon tarpeessa. Se on kuitenkin ehkä se kaikkein tärkein, Helsingin pormestari Vapaavuori arvioi.

– Ei pitäisi tuijottaa ensisijaisesti tartuntamääriä, vaan vakavia tautitapauksia, tehohoitoa ja kuolleita, Vapaavuori jatkaa.

Vaikka Vapaavuori katsookin Suomen koronastrategian olevan ainakin jossain määrin vanhentunut, niin hän pitää kuitenkin korkeita tartuntalukuja kielteisenä asiana. Ne kun esimerkiksi kuormittavat terveydenhuoltoa.

– Monet kiireettömät palvelut jumiutuvat, Vapaavuori harmittelee.

Lue myös: Helsingin pormestari Vapaavuori kannattaa koronapassia: ”Tyypillistä suomalaista hallinnon vatulointia”

Halutaanko tartuntaluvut alaspäin?

– Ei varmaan millä ehdoilla tahansa. Sairaalahoidon tarve on se tärkein kysymys. Jos tartunnat jatkavat kasvuaan tätä tahtia, niin jossain vaiheessa varmasti tulee kipuraja.

Nykyisen kaltaiset tartuntaluvut eivät Vapaavuoren mielestä välttämättä johda uusiin rajoituksiin.

– Joka päivä lyödään piikkejä olkapäihin, joka mahdollistaa sen, että jotakuinkin normaalisti voidaan elää. Kukaan ei oikein osaa sanoa, ajaudutaanko rajoitustoimenpiteisiin. Mielestäni on mahdollista, että ei ryhdytä isompiin toimenpiteisiin.

Juhlimiseen vaikea puuttua

Helsingin pormestarin mielestä kesällä nousseet tartuntaluvut selittyvät osin sillä, että nuoret ”bilettävät kuin joskus ennen koronaakin”.

– On nähtävissä, että 20–40-vuotiaat eivät enää jaksa ja ovat siirtyneet elämään normaalia elämää, Vapaavuori toteaa.

– Lisäksi yhden rokotteen saaneet 30–40-vuotiaat ajattelevat, että voidaan elää kuten ennenkin, vaikka tiedetään, että nimenomaan tarvitaan kaksi rokoteannosta, Vapaavuori jatkaa.

Vapaavuori vetoaakin Uutisaamussa nuoriin. Hän korostaa vastuullista käytöstä ja ennen kaikkea sitä, että koronarokote haetaan ajallaan.

Korkeisiin tartuntalukuihin vaikuttaa Vapaavuoren mukaan myös deltavariantti. Se kun tarttuu merkittävästi aiempia virusmuunnoksia tehokkaammin.

Uusien, esimerkiksi ravintoloita ja yökerhoja koskevien rajoitusten suhteen Vapaavuori vaikuttaisi olevan varsin skeptinen.

– Ne keinot, joilla nimenomaan voitaisiin juhlimiseen ja bilettämiseen puuttua, eivät sitten kuitenkaan ole kovin tehokkaita varsinkaan näin kesäaikana. Jos baareja ja ravintoloita laitetaan kiinni, niin sitten juhlitaan jossain muualla. 

Katso Helsingin pormestarin Jan Vapaavuoren koko Uutisaamu-haastattelu yllä olevalta videolta. Vapaavuori kertoo haastattelussa muun muassa kantansa koronapassiin.

Lue myös: Koronatartuntojen nousu herättää pelkoa yrittäjissä – koronapassi halutaan käyttöön nopealla aikataululla: ”Nyt pitäisi hallitusta hoputtaa, koska tämä ei ole rakettitiedettä”

Lue myös: Professori: Suomessa voi olla jopa kymmeniä tuhansia pitkittyneeseen koronaan sairastuneita – nämä riskitekijät altistavat taudille

Lisää aiheesta:

Husin Mäkijärvi: Vuodeosastopotilaiden määrä ei ole enää noussut viimeisten päivien aikana – tehohoidon tarve vielä lievässä nousussaTHL:n tartuntaluvut todennäköisesti liian pieniä, liki koko Suomi leviämisvaiheessa – "Kukaan ei pysty ennustamaan, milloin tautihuippu on"Pormestari Vartiainen: "Helsinki edistää koronapassia kaikin keinoin"Tartuntamäärien lasku pysähtyi – pilaavatko Intian koronamuunnos ja puistobileet suomalaisten kesähaaveet? Näin arvioi Asko Järvinen HUS:staTautiekologi Tuomas Aivelo varoittaa rajoitusten purkamisista: Ihmisten on yhä syytä olla varuillaan – "Mitä tapahtuu syksyllä, kun sataa räntää ja ihmiset ovat sisätiloissa?"Evoluutiobiologi Aivelon mukaan tautihuipuista puhuminen on ongelmallista: "Suomi joutui turvautumaan tylppään aseeseen"
KoronarajoituksetJan VapaavuoriHelsinkiKoronavirusKoronapassiUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa