Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin pormestari Vapaavuori kannattaa koronapassia: ”Tyypillistä suomalaista hallinnon vatulointia”

8:01Miten Helsinki pärjää koronan kanssa, pormestari Vapaavuori?Katso Helsingin pormestarin Jan Vapaavuoren koko haastattelu.
Julkaistu 29.07.2021 09:24
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Koronapassin hyvät puolet ylittävät huonot puolet ja se pitää ottaa käyttöön, toteaa Helsingin pormestari Jan Vapaavuori MTV:n Uutisaamussa.

Vapaavuoden kannattama koronapassi on käytössä esimerkiksi Ranskassa ja Tanskassa.

– Minun on vaikea nähdä syytä, miksi sitä ei otettaisi käyttöön. Totta kai siihen liittyy ongelmia, joista on viime viikkoina puhuttu. Tyypillistä suomalaista hallinnon vatulointia. Kaikkeen liittyy ongelmia, mutta jos edut ja hyödyt ovat suurempia kuin haitat, niin se pitää ottaa käyttöön, Vapaavuori sanoi MTV:n Uutisaamussa.

– Minusta touhuamaan ja tekemään koronapassia Suomeenkin, Vapaavuori tiivistää.

Eri maissa koronapassit toimivat hieman eri tavalla, mutta käytännössä passi mahdollistaa täysin rokotetuille vapaamman pääsyn yökerhojen, ravintoloiden ja elokuvateattereiden kaltaisiin tiloihin.

Rokottamattomilta voidaan puolestaan vaatia esimerkiksi tuoretta koronatestitodistusta.

Vapaavuori nostaa esille myös lukuisten asiantuntijoiden esittämän näkemyksen siitä, että tehokkain keino nitistää korona on rokotekattavuuden nostaminen. Tässä myös koronapassilla voisi olla oma roolinsa.

– Uskon, että koronapassi edistäisi rokotekattavuuden aikaansaamista, Vapaavuori arvioi.

Katso Helsingin pormestarin Jan Vapaavuoren koko Uutisaamu-haastattelu yllä olevalta videolta. Vapaavuori kertoo videolla muun muassa näkemyksensä Suomen voimassa olevasta koronastrategiasta.

Lue myös: Selvä enemmistö suomalaisista kannattaa koronapassin käyttöönottoa – EK:n Häkämies: "Selvä viesti, että ihmiset haluavat palata normaaliin arkeen"

Lue myös: MTV Uutisten kysely: Koronapassilla eduskunnassa erittäin laaja kannatus – "Tämä olisi pitänyt suunnitella jo aikoja sitten"

Lisää aiheesta:

Akavan puheenjohtaja MTV:lle: Työpaikoille määräaikaiset koronapassit – "Pitäisi katsoa yhteiskunnan etua, ei vain yksilön"MTV:n Uutisextra: Helsingin Vartiainen vaatii kansallista rokoteryhmää heti koolle – hallituksen toiminta "nahjusmaista"Helsinki aikoo kokeilla koronapassia – pormestari Vartiainen kritisoi viivettä: "Olisi pitänyt valmistella jo viime talvena"Koronapassi voi luoda nopeasti kymmenien miljoonien eurojen arvosta hyötyä – ministeri Lintilä kertoo valmistelun vaiheistaKoronapassi herättää vaikeita kysymyksiä: Pitääkö yhteiskunnan taata ilmainen koronatesti ihmiselle, joka kieltäytyy koronarokotteesta?Koronatartuntojen nousu herättää pelkoa yrittäjissä – koronapassi halutaan käyttöön nopealla aikataululla
Jan VapaavuoriKoronarajoituksetKoronavirusHelsinkiUutisaamuKoronapassiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jan Vapaavuori
  • 05.12.202407:02
    Olympiakomitea

    Jan Vapaavuorelle arvovaltainen näpäytys: "Turhautuneen miehen puhetta"

  • 30.11.202413:25
    Olympiakomitea

    Väistyvä Jan Vapaavuori antoi palaa – jakeli piikikästä palautetta pitkässä puheessaan

  • 15.09.202412:44
    Olympiakomitea

    Jan Vapaavuorelta iso ilmoitus

  • 13.09.202406:14
    Olympiakomitea

    Jan Vapaavuoren hallituksen kohupäätös ihmetyttää – Olympiakomitealle lujaa kritiikkiä: “Hirveä paniikki”

  • 12.09.202408:18
    Olympiakomitea

    Henkilöstöä tuulettanut Jan Vapaavuori kommentoi nyt omaa asemaansa