Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pöllöraati 612-kohusta: "Purra eksyksissä, Orpo selvisi ovelalla vedolla kuivin jaloin"

10:34Pöllöraati: Kilisee, kilisee kulkuePöllöraadissa ruodittiin 612-kulkueesta syntynyttä kohua.
Julkaistu 05.12.2024 13:48
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Huomenta Suomen Pöllöraadissa keskusteltiin 612-kulkueeseen liittyvästä kohusta.

Perussuomalaisten kansanedustajan Teemu Keskisarjan osallistuminen äärioikeistoon yhdistettyyn 612-kulkueeseen on ollut viime päivien aikana vahvasti otsikoissa.

Pääministeri Petteri Orpo kertoi ottaneensa asiasta yhteyttä suojelupoliisiin ja pitävänsä kansanedustajan osallistumista kyseiseen kulkueeseen sopimattomana.

Ilta-Sanomien politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala pohti Huomenta Suomen Pöllöraadissa, että aiheesta nousi aika iso kohu. Haapala toteaa, että hän ei muista, että itsenäisyyspäivän tiimoilta käyty keskustelu olisi ollut näin pahaa kuin nyt.  

Lue myös: Tällainen on 612-soihtukulkue: "Osallistujia perussuomalaisista uusnatseihin"

Haapalan mukaan perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ja perussuomalaiset ovat hallituksessa ajautuneet mielenkiintoiseen rakoon. Haapalan mielestä Purra on ollut tilanteessa jotenkin eksyksissä.

– Tästä jäi sellainen käsitys, tukeeko Purra tätä marssia vähän, vaikka onkin Linnan juhlissa itse.

Lue myös: Riikka Purra yrittää normalisoida 612-kulkueen arvot – tutkija ei niele PS-pomon väitteitä

"Yhteydenotto Supoon ovela veto"

Haapalan mielestä pääministeri Petteri Orpo puolestaan selvisi Supo-kortillaan poikkeuksellisen kuivin jaloin. 

Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestön pääsihteeri Rosa Meriläisen mielestä Orpon yhteydenotto Supoon osoitti "valtion viisautta". Meriläisen mukaan tapauksessa on ollut paljon symboliikkaa.

– Linnan juhlat ja itsenäisyys on suomalaisille niin iso juttu, niin tämä on aika symbolitiheää.

Meriläinen toteaa, että Keskisarjan osallistuminen 612-kulkueeseen on niin ikään symbolinen teko äärioikeiston normalisoimisen puolesta. 

Lue myös: Pääministeri Orpo: Olen käynyt hallituksen sisällä keskustelua 612-kulkueeseen osallistumisesta

MTV:n uutispäätoimittaja Ilkka Ahtiainen kertoo kiinnittäneensä jupakassa huomiota "perussuomalaisten vaappumiseen". Hän luonnehtii Orpon yhteydenottoa Supoon ovelaksi vedoksi.

– Mielenkiintoista olisi tietää, kenelle se (yhteydenotto) nyt loppujen lopuksi meni, mutta jos se meni Supon päällikkö (Juha) Marteliukselle, joka oli perussuomalaisten sinne haluama ja nimittämä henkilö, niin mikä se viesti on sitten ollut, Ahtiainen pohtii.

Haapalan mukaan koko 612-kohun kohun taustalla vaikuttaa myös osaltaan julkisuuspeli.

– Haetaan julkisuutta ja nimeä. Enää ei leuhkita, että sinne (Linnan juhliin) kutsu tuli, mutta kohta haetaan julkisuutta sillä, että minä en mene, vaikka minut kutsutaan.

Lue myös:

Orpo: Perussuomalaisten kansanedustajien ratkaisu sopimaton ja väärä

Li Andersson tuimana Purran 612-kannasta – Halla-aho: "Näyttää vallitsevan kahdenlaista tulkintaa"

Riikka Purra: PS-edustajien osallistumisesta 612-kulkueseen ei seurauksia
 

Lisää aiheesta:

Katso kooste Orpon hallituksen rasismikohuista: "Näytänkö mieheltä, että allekirjoitan jotain rasisminvastaisia tiedonantoja"Elina Valtonen PS-edustajien 612-päätöksestä: "En ymmärrä, ja kerta kaikkiaan järkyttävää"Perussuomalaisten Sheikki Laakso vetäytyy 612-kulkueesta: Ajatus ei ollut "halailla jotain ääriporukkaa"Orpo: Perussuomalaisten kansanedustajien ratkaisu sopimaton ja vääräViikon kohukooste: Slush-Marin, rahapeli-Petelius ja "kiljuvien naisten" alle jäänyt Petteri Orpo Pöllöraadin syynissä – "Tilanneälykäs ihminen ei tietenkään sano sitä"Pöllöraati: Tätä kaikkea perussuomalaisten Niikon Ukraina-tviitistä seurasi – "Ajoitus oli aivan onneton"
PöllöraatiHuomenta SuomiRiikka PurraPetteri OrpoItsenäisyyspäiväItsenäisyysjuhlaUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pöllöraati
  • 24.10.09:51
    Pakotteet

    Miksi Teboilkin sai rasvata Venäjän sotakonetta vuosia? "Vihdoin järeät pakotteet"

  • 18.10.06:15
    Perussuomalaiset

    Miksi kansanedustajat kapinoivat sairaalaäänestyksessä? "Politiikon kannattaa mieluummin myöntää käyttävänsä heroiinia"

  • 10.10.11:02
    Jäänmurtajat

    Orpo Valkoisessa talossa hämmensi Pöllöraadin: "Niin epätavallista"

  • 3.10.20:53
    SDP

    Demareilla on dilemma, arvioi Pöllöraati: "Se on välillä jopa vähän kiusallista"

  • 19.9.20:15
    Lait ja lainsäädäntö

    Eduskunnassa nähtiin malliesimerkki politiikan show’sta: "Kehitellään ongelma, johon voidaan itse reagoida"