Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riikka Purra: PS-edustajien osallistumisesta 612-kulkueseen ei seurauksia

Riikka Purra sanoo, ettei perussuomalaiset hyväksy epädemokraattisia vaikutustapoja tai äärioikeistolaista toimintaa. Arkistokuva.
Riikka Purra sanoo, ettei perussuomalaiset hyväksy epädemokraattisia vaikutustapoja tai äärioikeistolaista toimintaa. Arkistokuva.MTV
Julkaistu 01.12.2024 14:27
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa, että kansanedustajilla on kokoontumisen vapaus ja sananvapaus, kuten muillakin kansalaisilla.

Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ei tiedotteessa tuomitse puolueensa kahden kansanedustajan osallistumista 612-kulkueeseen Linnan juhlien sijaan. 

Kansanedustajat Teemu Keskisarja ja Sheikki Laakso ilmoittivat, että jättävät Linnan juhlat välistä ja osallistuvat 612-kulkueeseen. Keskisarja on ilmoitettu myös kulkueen yhdeksi puhujaksi.

Kansanedustajien osallistuminen kulkueeseen presidentin Linnan juhlien sijaan on aiheuttanut kritiikkiä.

612-kulkue on aiempina vuosina kerännyt kansallismielisiä ja äärioikeistolaisia tahoja marssille.

Vihreiden meppi Ville Niinistö vaati, että edustajat olisi erotettava eduskuntaryhmästä, mikäli he osallistuvat kyseiseen kulkueeseen.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela taas piti kansanedustajien osallistumista siihen äärioikeistolaisen toiminnan normalisointina.

Lue myös:

PS-edustajat aikovat 612-marssille Linnan juhlien sijaan – Vihreiden Niinistö: "Jos osallistuvat, erotettava"

"Perussuomalaiset ei hyväksy äärioikeistolaista toimintaa"

Riikka Purra näkee tiedotteessaan, että 612-kulkue on "avoin ja poliittisesti sitoutumaton".  

– Kyse on siis kansallismielisestä ja isänmaallisia arvoja korostavasta tapahtumasta, ja näihin arvoihin kuuluvat vapaassa demokratiassa myös kokoontumisen vapaus sekä sananvapaus. Kansanedustajalla on yhtä lailla nämä oikeudet, ja he niitä voivat tietenkin käyttää, Purra kirjoittaa.

Tiedotteessa ei mainita, että Keskisarjalle tai Laaksolle olisi koitumassa kulkueeseen osallistumisesta seurauksia.

Purra myöntää, että kulkueeseen on takavuosina osallistunut myös äärioikeistotoimijoita, kuten kielletyn Pohjoismaisen vastarintaliikkeen jäseniä ja uusnatseja. 

– Perussuomalaiset ei millään tavalla hyväksy epädemokraattisia vaikutustapoja tai äärioikeistolaista toimintaa, Purra kirjoittaa.

MTV Uutiset on yrittänyt tavoitella Purraa kommentoimaan asiaa puhelimitse.

Lisää aiheesta:

Purra HS:lle: Keskisarjalle tuskin koituu virallisia seurauksia 612-kulkueeseen osallistumisestaElina Valtonen PS-edustajien 612-päätöksestä: "En ymmärrä, ja kerta kaikkiaan järkyttävää"Perussuomalaisten Sheikki Laakso vetäytyy 612-kulkueesta: Ajatus ei ollut "halailla jotain ääriporukkaa"Orpo: Perussuomalaisten kansanedustajien ratkaisu sopimaton ja vääräRiikka Purra yrittää normalisoida 612-kulkueen arvot – tutkija ei niele PS-pomon väitteitäPS-edustajat aikovat 612-marssille Linnan juhlien sijaan – Vihreiden Niinistö: "Jos osallistuvat, erotettava"
PerussuomalaisetKansanedustajatOrpon hallitusItsenäisyyspäiväUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Perussuomalaiset
  • to18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo

  • ke14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista

  • ti11:09
    Politiikka

    Kaisa Juuso palkkasi poikansa eduskunta-avustajakseen

  • ma15:11
    Teemu Keskisarja

    Eduskunnan haahuilija vai hikipinko? Teemu Keskisarja sivalsi kollegoiden poissaoloista, mutta sai heti kiperän vastauksen

  • 23.10.12:48
    Politiikka

    MTV:n tiedot: Datakeskusten sähköverotuki poistuu, mutta tilalle kaavaillaan uutta tukea, jotta Google ei hylkäisi Suomea