Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisitutkinta: Eronnut haukkui Cannonball-johtoa Facebookissa "sairaiksi vanhoiksi miehiksi"

Poliisin takavarikoimat Cannonball-liivit (kuva: Poliisi)
Poliisin takavarikoimat Cannonball-liivit (kuva: Poliisi)
Julkaistu 03.10.2011 15:47(Päivitetty 16.01.2012 22:35)

Poliisin esitutkinta-aineiston mukaan jengistä eronnut 35-vuotias mies haukkui Facebookissa jengin johtoa sairaiksi vanhoiksi miehiksi.

- Haukuin epäsuorasti ja suorasti muutamaa Cannonball-henkilöä vasikaksi, varkaaksi ja muutenkin saamattomiksi sairaiksi vanhoiksi miehiksi, mies kertoi poliisikuulusteluissa.

- Välimme kerhoon olivat hieman jäätävät tämän takia.

Esitutkinnan mukaan mies oli haukkunut yhtä jengiläistä lääkkeiden väärinkäyttäjäksi, joka "ei ole tällä planeetalla". Hän väitti myös, ettei Cannonball pidä lupauksiaan.

Lisää oikeudenkäynnistä:

Cannonball-jengiläinen: Tähtäsin tahallaan maahan

Syyttäjä: Cannonball-ammuskelun taustalla mm. Facebook-pilkka

Poliisitutkinta: Eronnut haukkui Cannonball-johtoa Facebookissa "sairaiksi vanhoiksi miehiksi"

Moottoripyöräjengiltä löytynyt outo laite ihmetytti poliisia

Cannonball-jengiläisiä syytetään 35-vuotiaan ja erään toisen jengistä eronneen miehen murhayrityksestä toukokuussa. 35-vuotias ja hänen kaverinsa puolestaan ovat syytteessä tapon yrityksistä, kun he lähtivät väijytyksen jälkeen ampujien perään ja tulittivat jengiläisiä. Syytetyt ovat kiistäneet nämä väitteet. 35-vuotiasta syytetään myös törkeästä pahoinpitelystä, kun hänen epäillään puukottaneen jengin asekersanttia reilu viikko ennen ammuskelua.

35-vuotias kertoi epäilleensä Cannonballin vasikoinen hänet poliisille, kun Malmilla sijaitsevaan asuntoon osattiin tehdä kotietsintä ja sieltä löydettiin rynnäkkökivääri. Samaan aikaan miehen yrityksen toimistoon murtauduttiin ja firmalta varastettiin rahaa.

"Kyllästyin touhuun"

Useita vuosia jengissä jäsenenä ollut mies kertoi kyllästyneensä muutenkin touhuun.

- Kun yksilöllä on ongelmia, johon tarvitaan kerhon apua, sitä ei juuri koskaan tullut. Päinvastoin odotettiin, että aina piti olla valmiina antamaan kaikkensa kerhon puolesta.

Mies kertoi olleensa täysjäsenenä muuttohommissa, kun hängäreitä ja prospecteja ei saatu ruotuun, mutta kun hän itse oli vankilassa kukaan ei auttanut hänen raskaana olevaa vaimoaan missään asiassa.

- Kerhooni tuhlaamani aika verrattuna saatavaan "hyötyyn" oli aivan perseestä. Jokaisesta pikkuasiasta piti inistä kuin lapsi ja vastavuoroisesti jos jollakin oli ongelma, suuri tai pieni, ei ketään kiinnostanut vi***akaan.

- En ymmärtänyt kerhon ideaa ja kuka sitä johti. Mietittyäni plussia ja miinuksia ja katsottuani peiliin, hävetti kuulua moiseen kerhoon.

Toinen jengistä eronnut ja myös murhayrityksen kohteeksi joutunut kertoi, että he pitivät luotiliivejä jatkuvasti päällä ja mukana olivat aseet.

- Suomessa on sananvapaus ja olen varmaan jotain siitä kerhosta ihmisille kommentoinut. Olen varmasti kertonut millaista hiekkalaatikkotouhua se toiminta on ja millaisia varkaita koko porukka on, 36-vuotias sanoi poliisille.

"Kaksikko aiheutti ongelmia"

Cannonballin johtajan mukaan erotettu - tai itse eronnut, kuten miehet itse sanovat - kaksikko aiheutti kerholle ongelmia.

- Kerho sai selvittää asioita, joihin kerho ei liittynyt. He ottivat kaiken hyödyn irti kerhosta, mutta eivät itse antaneet mitään kerhon suuntaan, mies kertoi poliisille.

- Olin huolissani, että kaksikko oli sotkenut asiansa niin pahasti, että Cannonball-kerholaiset joutuisivat heidän takiaan "vilkuilemaan olkapäänsä yli".

Johtajan mukaan kerhossa enemmistö oli sitä mieltä, että kaksikko saisi lähteä.

- Kaksikko omalla toiminnallaan ja käyttäytymisellään kaivoi kyllä verta nenästä. Kukaan ei kuitenkaan tuonut minulle esille, että vi***us on niin kova, että tekisi mieli tappaa kaksikkoa.

Vasikointiväitteistä johtaja totesi 35-vuotiaan "puhuvan paskaa, kuten normaalisti".

- Sanoin muutaman kerran, että lopettaa paskan jauhamisen, koska se oli turhaa ja hyödytöntä.

Johtaja sanoi kehoittaneensa muita jengiläisiä pitämään jäitä hatussa kaksikon suhteen.

Johtaja kertoi poliisille, että jengiin pääsee jäseneksi, jos joku jäsen ehdottaa. Hakijalla pitää olla moottoripyörä tai vakaa aikomus hankkia sellainen. - Olen kerhon presidentti ja teen lopullisen päätöksen kuka pääsee jäseneksi kerhoon.

Cannonballilla on johtajan mukaan noin sata jäsentä. Kerholla on yksi pääosasto Helsingissä ja viisi alaosastoa Turussa, Hämennlinnassa, Joensuussa ja Lohjalla. Kerho rahoittaa toimintansa jäsenmaksuilla ja keräyksillä

Lisää aiheesta:

Karmea rikosepäily Unkarissa: Suomalaispariskunta piti likaista lasta pimeässä huoneessa ja nälässäMiehelle 15 vuotta vankeutta lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista – "Erittäin vaarallinen"Anneli Auerin lapset kertovat hurjista kotioloistaan sijaisperheessäKovat otteet! Poliisi suisti auton kähveltäneen rattijuopon tieltä JämsässäHurja käsirysy: järjestyksenvalvoja puoliksi ulkona liikkuvan metron ikkunastaEx-poliisi sai tuomion huumekaupasta – kuulustelut paljastivat elämän syöksykierteen
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 20:45
    Rikosepäilyt

    Karmea rikosepäily Unkarissa: Suomalaispariskunta piti likaista lasta pimeässä huoneessa ja nälässä

  • 17:17
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Miehelle 15 vuotta vankeutta lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista – "Erittäin vaarallinen"

  • 16:00
    Anneli Auer

    Anneli Auerin lapset kertovat hurjista kotioloistaan sijaisperheessä

  • 14:48
    Liikennerikokset

    Kovat otteet! Poliisi suisti auton kähveltäneen rattijuopon tieltä Jämsässä

  • 11:58
    Rikosepäilyt

    Hurja käsirysy: järjestyksenvalvoja puoliksi ulkona liikkuvan metron ikkunasta