Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisin vuorokauden nopeusvalvontamaraton alkaa aamulla

Lehtikuva
Julkaistu 19.04.2017 06:12

MTV UUTISET – STT

Poliisi aloittaa Suomessa aamukuudelta nopeusvalvontamaratonin. Se kestää vuorokauden eli päättyy huomisaamuna samaan kellonaikaan.

Ajonopeuksia valvotaan osana eurooppalaista operaatiota. Euroopan liikennepoliisiverkoston koordinoimaan operaatioon osallistuu yli 20 Euroopan maata. Valvontamaraton järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Valvontaa on Poliisihallituksen mukaan tarkoitus tehdä riskialtteimmalla tiestöllä, sekä poliisien voimin että automaattivalvonnalla.

Poliisihallitus kertoo, että esimerkiksi Euroopan liikenneturvallisuusneuvoston mukaan sopimaton nopeus on eniten liikennekuolemia aiheuttava tekijä maanosan tieverkolla. EU-komission mukaan nopeus on vaikuttavana tekijänä noin 30 prosentissa kuolonkolareista.

Poliisi toivoo, että valvonta saisi ihmiset pohtimaan ajokäyttäytymistään.

– Tavoitteenamme on, että valvonnalla ja siitä tiedottamisella on liikenneonnettomuuksia ennalta estävää vaikutusta. Tärkeää on, että kuljettajat tarkastelisivat omaa ajokäyttäytymistään ja myös nopeusrajoitusten noudattamisen merkitystä omalle ja muiden tienkäyttäjien turvalliselle liikkumiselle, sanoo poliisitarkastaja Timo Ajaste Poliisihallituksesta.  

Valvontamaraton alkaa keskiviikkona 19.4. klo 6 ja päättyy torstaina 20.4. klo 6.

Lisää aiheesta:

Nyt tarkkana! Poliisi järjestää 24 tunnin tehotempauksen – 130 kameraa ja kaikki valvonta-autot käytössäTarkkana liikenteessä! Poliisi valvoo nopeuksia tehostetusti vuorokauden ympäriPoliisin maanlaajuinen valvontamaraton käynnistyy keskiviikkoaamuna – näitä kytätäänPoliisin nopeusvalvontamaraton käynnistyy yli 20 maassa – Suomi liittyy mukaan aamukuudeltaPidä varasi autoilija! Poliisi valvoo liikenteen nopeuksia tehostetusti huomennaTarkkana kaasujalan kanssa torstaiaamusta perjantaiaamuun!
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 09:29
    Veneet ja laivat

    Yhdysvaltain 155-metrinen ohjushävittäjä USS Bainbridge saapunut Suomeen

  • 08:39
    Ilmastonmuutos

    Pohjoisen järvissä käynnissä mullistus

  • 07:02
    Muumi

    Ei pelkkää muumielämää: Tove-täti kertoi Sophia Janssonille shokkitiedon hänen äidistään

  • 06:37
    Politiikka

    Charlie Kirkin murha paljasti polarisoitumisen vaaralliset kasvot – näin ilmiö näkyy Suomen politiikassa

  • 06:29
    Terveys ja hyvinvointi

    Moni piilottanut terveystietojaan Omakannasta: Lääkäriltä varoitus