Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisilta uutta tietoa Pirkkolan murhapoltosta – yksityiskohtia julki

2:09Naapurusto kauhistui Helsingin Pirkkolan tapahtumista – "Järkyttävää, että naapurit eivät ole tienneet"Katso video: Naapurusto kauhistui Helsingin Pirkkolan tapahtumista.
Julkaistu 14.01.2025 15:06

MTV UUTISET – STT

Epäilty murha tapahtui Helsingin Pirkkolassa 28. joulukuuta.

Poliisi on saamassa valmiiksi tutkinnan joulukuun lopulla Helsingin Pirkkolassa tapahtuneesta henkirikoksesta. Vuonna 1979 syntyneen miehen epäillään sytyttäneen omakotitalon palamaan ja surmanneen vuonna 1950 syntyneen äitinsä ja itsensä.

Lue myös: Kuka soitti hätäpuhelun? Poliisin saapuessa Pirkkolan murhatalo oli jo tulessa

Poliisin mukaan mies oli ostanut polttoaineen aiemmin samana päivänä. Hän osti polttoaineen Alppilan kaupunginosassa sijaitsevalta tankkausasemalta puoli kuuden aikaan illalla, ja poliisi sai ilmoituksen palopaikalle puoli kahdeksan aikaan.

Mies oli poliisin mukaan pahoinpidellyt äitiään ennen tulipaloa. Nainen ei kuitenkaan kuollut väkivallassa saamiinsa vammoihin.

– Murhanimikettä tukee teon suunnitelmallisuus. Epäilty uhkasi aiemmin polttaa talon, ja hän oli ostanut polttoainetta tuhotyötä varten. Poliisilla on hallussa turvapuhelimen tallenne, jossa kuuluvat pojan uhkaukset ja talon palaminen, sanoo tiedotteessa tutkinnanjohtaja Jukka Larkio.

Tulipalo ja epäilty murha tapahtuivat 28. joulukuuta. Seuraavana päivänä päivystävä tutkinnanjohtaja Kari Martikainen kertoi, että hänen käsityksensä mukaan poliisi oli tapahtumapaikalla neljä minuuttia hätäkeskuksesta saadun hälytyksen jälkeen.

– Palo oli tuolloin jo voimakas, eikä poliisi päässyt taloon sisälle. Pelastuslaitos löysi vainajat talosta muutamien kymmenien minuuttien jälkeen, Martikainen sanoi.

Lisää aiheesta:

Kangasalan murhasta epäillään 60-vuotiasta miestä, jolla synkkä taustaKuka soitti hätäpuhelun? Poliisin saapuessa Pirkkolan murhatalo oli jo tulessaUutta tietoa Helsingin tulipalomurhasta: Pojan epäillään tappaneen äitinsäUutta tietoa Vantaan Tikkurilan henkirikoksesta: Epäilty tekijä ja uhri kuuluivat samaan perheeseenMiestä epäillään ex-puolisonsa murhasta Pasilassa – vahingoitti itseään teon jälkeenPoliisi epäilee neljää henkilöä Helsingin Punavuoressa tapahtuneesta taposta – 47-vuotias mies kuoli puukotuksessa
HenkirikoksetHelsinkiTulipalotPoliisiRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 10:45
    Rikosepäilyt

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan pienen lapsensa nähden Tampereella

  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • 1.11.06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • 30.10.20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • 30.10.14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen