Helsingin ratsupoliisi on julkaissut Facebook-sivuillaan videon, jossa ratsupoliisi jahtaa jalkaisin pakenevaa ihmistä.
Ratsupoliisin mukaan yksi yleisimmistä ratsupoliiseille esitetyistä kysymyksistä on, että onko ratsupoliiseilla koskaan takaa-ajoja. Vastaus tähän on kyllä, kuten videolta selviää.
– Aina ajoittain joku onneton kuvittelee olevansa niin ketterä, että pääsisi poliisia karkuun. Sehän johtaa takaa-ajoon, poliisi kirjoittaa Facebookissa.
Poliisin mukaan tapaus sattui koulujen päättäjäisviikonloppuna, kun poliisi valvoi nuorten alkoholinkäyttöä. Videolla poliisia pakeneva henkilö oli etsintäkuulutettu.
Videon jakanut Suomen poliisin Facebook-sivu pohti videon saatetekstissä, pitäisiköhän Helsingin ratsupoliisien varustukseen lisätä lasso takaa-ajettavien nopeampaan kiinniottoon.
