Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi sai ehdollisen vankeustuomion alaikäisen pahoinpitelystä – "täysin suhteeton" väkivallanteko tallentui videolle

6:40Poliisi kaasutti ja löi raudoitettua 16-vuotiasta poikaa – video paljastaa pysäyttävän väkivallanteonMTV Uutiset Live: Video paljastaa pysäyttävän väkivallanteon.
Julkaistu 19.04.2023 14:28(Päivitetty 19.04.2023 14:45)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Alaikäistä poikaa kiinniottotilanteessa pahoinpidellyt poliisimies tuomittiin puolen vuoden ehdolliseen vankeuteen. Oikeuden mukaan poliisimiehen väkivallanteko oli "täysin suhteeton" ja on omiaan heikentämään luottamusta poliisiin.

Helsingin käräjäoikeus ratkaisi asian tänään. Väkivallanteko sattui uudenvuodenaattona vuonna 2021.

Poliisimies käytti kaasusumutetta maassa maanneeseen ja raudoitettuun 16-vuotiaaseen poikaan. Hieman myöhemmin mies myös löi poikaa keskivartaloon, kun kaksi muuta poliisia oli nostanut nuoren seisomaan.

Käräjäoikeuden mukaan mies syyllistyi pahoinpitelyn lisäksi virkavelvollisuuden rikkomiseen. Vuonna 1978 syntynyt mies tuomittiin 6 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan uhrille vahingonkorvauksia yhteensä 1500 euroa. 

Poika ei tehnyt mitään väärää

Jutun asianomistajana ollutta 16-vuotiasta poikaa syytettiin oikeudessa varomattomasta käsittelystä ja virkamiehen vastustamisesta nuorena henkilönä. Käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi poikaa vastaan nostetut syytteet kokonaan.

Syyte varomattomasta käsittelystä liittyi siihen, että poika olisi ampunut Helsingin Senaatintorilla yhden ilotulitteen väkijoukkoon. Poika kiisti tämän, eikä tästä löydetty oikeudessa näyttöä. 

Ilotulitteen ampuminen oli myös syy, jonka varjolla poliisi oli alun perin ottamassa poikaa kiinni.

Käräjäoikeuden mukaan todistusaineistoon kuuluvista valvontakameratallenteista näkyy, että poika ei missään kohti yrittänyt paeta poliisia. Poikaa pahoinpidelleellä poliisimiehellä ei myöskään ollut mitään syytä esimerkiksi viedä poikaa maahan, koska poika oli tilanteessa täysin rauhallinen.

Käräjäoikeuden mukaan poliisimies löi 16-vuotiasta voimakkaasti nyrkillä vatsaan tilanteessa, jossa poika seisoi poliisin varmassa otteessa täysin rauhallisena vastarintaa tekemättä.

Omiaan heikentämään luottamusta poliisiin

Tuomion mukaan poliisimiehen voimankäyttö oli väärää ja "täysin suhteetonta" pojan käytökseen suhteutettuna. Oikeuden mukaan poliisimiehen teko on omiaan vakavasti heikentämään luottamusta poliisiin.

Käräjätuomio ei ole lainvoimainen, eli siihen voi yrittää hakea muutosta hovioikeudesta.

MTV Uutisten tietojen mukaan 44-vuotias poliisimies hyllytettiin uudenvuodenaaton tapahtumien jälkeen, minkä jälkeen hän irtisanoutui itse poliisin työstä.

Mies teki tapahtuma-aikaan keikkaa lastensuojelulaitoksissa ja työskentelee tällä hetkellä eräässä lastensuojelulaitoksessa.

Aiempi juttu: Valvontavideo todistaa poliisikollegoiden kertomuksen, miten partionjohtaja löi alakoukun raudoitetun teinipojan vatsaan – "Tuli sellainen olo, että haluttiin kouluttaa poikaa"

Lisää aiheesta:

Poliisi löi raudoitettua teinipoikaa kasvoihin Nokialla – "Lopeta se v***n apinointi"Alaistaan kähminyt poliisi tuomittiin nyt pahoinpitelystä – hakkasi maassa makaavaa nyrkilläSyyttäjä: Poliisi kaasutti ja löi raudoitettua alaikäistä – tänään käräjätuomioSyyttäjä: Poliisi kaasutti ja löi nyrkillä vatsaan rautoihin pantua 16-vuotiasta uutenavuotena Helsingissä – MTV:n tietojen mukaan mies työskentelee nyt lastensuojelulaitoksessaLahden putkapahoinpitely ei ole ainoa laatuaan, vuosittain tuhat rikosilmoitusta poliisista – keskisormea poliisille näyttänyt mies tönäistiin voimalla pleksilasiin vuonna 2014Vanhempi konstaapeli löi putkan asiakasta niskaan niin, että huuli halkesi – "Lyönti oli täysin tarpeeton"
PoliisiHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • Eilen15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • Eilen14:57
    Kadonneet

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?