Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi pisti valvonnan pystyyn Helsingissä: Arvaatko kuinka moni autoilija sai sakot neljän tunnin aikana? Nyt räpsyy ja kunnolla

5:49Tietyömailla kuolee vuosittain kolme ihmistä ja loukkaantuu liki 130 – MTV kysyy tienposkessa, miksi hidastaminen on niin vaikeaaKatso myös video: Järkyttävä tulos hetkessä: MTV mukana liikennevalvonnassa, 38 minuutissa 70 sakkoa – yhden hurjastelijan kortti hyllylle
Julkaistu 29.07.2020 16:48
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen johtaja Dennis Pasterstein kertoo Twitterissä, että poliisilla on käynnissä tehovalvonta liikennetyömailla.

Helsingin poliisilaitos suoritti tänään liikennevalvontaa Käskynhaltijantiellä sijaitsevalla työmaalla. Kameran räpsynnän määrä oli armoton.

– Käskynhaltijantien tietymaalla 4 tunnin valvontarupeaman aikana ohi ajoi 704 ajoneuvoa, joista 84 kohdalla kamera välähti, Pasterstein kertoo julkaisemassaan tviitissä.

Pasterseinin mukaan "tietyömaiden tarmokas valvonta jatkuu". Viimeksi eilen poliisi suoritti liikennevalvontaa Helsingin Lauttasaaressa sijaitsevalla työmaalla. Tuolloin kamera räpsähti 50 kertaa.

"Eihän tässä ole mitään järkeä"

MTV Uutiset seurasi liikennevalvontaa Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen vanhemman konstaapeli Ismo Soukolan kanssa kesäkuun alussa Turunväylällä.

Moottoritiellä sijaitsevalla liikennetyömaalla kamera räpsyi vielä tiuhempaan kuin Helsingin liikennetyömailla. Aamuyhdeksän jälkeen toteutetussa valvonnassa 38 minuutin aikana 70 autoilijaa ajoi ylinopeutta. Tutka asetettiin 60 km/h -nopeusrajoitusalueelle siten, että sakkoraja oli 10 km/h ylityksen kohdalla.

– Nyt me on oltu tässä vajaa puoli tuntia ja kuvia on tullut yli 50 ja suurin nopeus 60 km/h -alueella on ollut 124 km/h, että eihän tässä touhussa ole enää mitään järkeä. Siellä on kuitenkin työmiehet – jotka ovat isiä, veljiä ja poikia – töissä tuolla. He tekevät melkein oman henkensä uhalla töitä tuolla. Ja tämä on valitettavasti nykyisin tosiasia, Soukola huokaa ratsian ollessa vielä käynnissä, Soukola totesi MTV Uutisten haastattelussa.

Lue lisää: MTV seurasi kaahailua liikennetyömaalla Turunväylällä, pysäyttävä määrä sakkoja kirjattiin hetkessä: 38 minuutissa 70 lappua – "Eihän tässä touhussa ole mitään järkeä"

Lisää aiheesta:

Järjetön ylinopeus Länsiväylällä tallentui poliisiauton kameraan – ylikomisario Dennis Pasterstein ruoti aiemmin julkaisemattomia videoita MTV:lleMTV seurasi kaahailua liikennetyömaalla Turunväylällä, pysäyttävä määrä sakkoja kirjattiin hetkessä: 38 minuutissa 70 lappua – "Eihän tässä touhussa ole mitään järkeä"Mustaa valkoisella: Näin peltipoliisit ovat vaikuttaneet ylinopeuksiin Kehä III:llaTämä peltipoliisi välkkyy Kehä I:llä nyt karmaisevaa tahtia, ennätykset rikki: "Pitää laittaa kohta kamera kiinni"MTV:n rikostoimittaja paljasti karmean "sakkoansan" Kehä I:llä – voiko tolppa välähtää jopa nopeusrajoitusta noudattavalle?Juuri nyt: Tässä on Helsingin pahin sakkorysä – nopeusvalvontakamera räpsynyt satoja kertoja tuntien aikana
LiikenneLiikennevalvontaPoliisiLiikenneturvallisuusAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"