Helsingin poliisin seksuaalirikostutkintaryhmän rikoskomisario Jyri Hiltusen mukaan pedofiilit seuraavat nuoria verkossa. Tällä hetkellä vaara vaanii nuorten suosimissa viestivälineissä, joita ovat muun muassa WhatsApp ja Kik Messenger.
Hiltusen mukaan verkkopedofiilit ilmestyivät aikoinaan Irc-galleriaan.
– Vielä jonkin aika sitten poliisin tutkintaryhmän selvittämät rikokset tapahtuivat Facebookissa, mutta nyt nuorten valtavirta on siirtynyt enemmän näihin uusiin ilmaisiin WhatsApp:iin ja Kik Messengeriin, toteaa Hiltunen.
Seksuaalirikostutkintaryhmällä on koko ajan odottamassa selvitettäviä lapsiin kohdistuvia hyväksikäyttöjuttusarjoja.
– Tällä viikolla syyttäjälle lähtevässä sarjassa on 35 lasta, jossa reilu 30-vuotias mies on houkutellut nuoria Keski-Suomea myöten fyysisiin tapaamisiin. Mies on matkustanut tapaamaan nuorta jopa Ruotsiin saakka. Epäilemme häntä useista törkeistä hyväksikäytöistä.
Lasten seksuaalinen hyväksikäyttö 2013
15-vuotiaista tytöistä 7% ja pojista 1,9%
13,3% uhreista kertoi hyväksikäytöstä viranomaisille
Poliisin tietoon tuli 3310 lapsen seksuaalista hyväksikäyttötapausta.
Poliisin arvion mukaan vain 10-15% teoista paljastuu. Kyse on piilorikollisuudesta.
Rikoksista tuomittuja vuosittain noin 500.

