Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi etsii yhä puukottajaa: Pyöräilijä hyökkäsi lastenrattaita työntäneen naisen kimppuun ja katosi sanaakaan sanomatta

Lehtikuva
Julkaistu 07.05.2017 11:34
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi ei ole tavoittanut Porissa tapahtuneesta puukotuksesta epäiltyä mieshenkilöä.

Porilainen vuonna 1994 syntynyt nainen oli työntämässä lastenrattaita Porissa Musan kaupunginosassa keskiviikkona kello 20–21 aikoihin, kun hänen kimppuunsa hyökättiin.

Naisen kertoman mukaan häntä lyötiin selkään, ja hänen käännyttyään ympäri häntä iskettiin välittömästi teräaseella vatsaan.

– Sitten hyökkääjä oli sanaa sanomatta poistunut paikalta pyörällä, kertoo tapauksen tutkinnanjohtaja Erik Salonsaari.

Hän kuvailee tapausta erikoislaatuiseksi.

Nainen ei saanut tilanteessa vakavia vammoja, eikä rattaissa ollut pikkulapsi saanut vammoja.

"Meillä todella vähän tietoja"

Teko tapahtui Liikastentien suuntaisesti kulkevalla kävelytiellä Liikastentien ja Rinteentien risteyksen tuntumassa. Kyseessä on taajama-alue, metsikköinen paikka kahden asuinalueen välissä. Poliisin mukaan asuinrakennuksista ei luultavasti ollut näköyhteyttä paikalle.

Tilanne oli hyvin nopea, eikä naiselle jäänyt juuri aikaa painaa mieleensä tuntomerkkejä. Tekijä oli pukeutunut tummaan takkiin, housuihin ja lippalakkiin, ja kulki polkupyörällä.

– Meillä on todella vähän tietoja asiasta. Ei muuta kuin mitä nainen on nopeassa tilanteessa havainnut, Salonsaari kertoo.

Poliisi toivookin vihjeitä ja mahdollisia havaintoja tapahtuneesta. Erityisesti havainnoista lastenrattaiden kanssa liikkuneesta naisesta tai tummiin pukeutuneesta polkupyöräilevästä miehestä ollaan kiinnostuneita. Tiedoista toivotaan kerrottavan Porin poliisin numeroon 050 4564963.

Lisää aiheesta:

Mies ryösti naisen käsilaukun Vantaalla ja puukotti hengenvaarallisesti – poliisi kaipaa havaintoja erityisesti tietyltä koiranulkoiluttajaltaMiespyöräilijä löi yhdeksänkymppistä naista täysin yllättäen, poliisi yhä ymmällään: ”Lähtötilanne on haastava”Lapsen pahoinpidelleen epäsiistin partasuun henkilöllisyydestä ei tietoaPoliisi kaipaa vihjeitä: Lapsen kanssa ulkoillutta äitiä puukottanut mies edelleen karkuteilläNuori nainen ulkoilutti lasta rattaissa Porissa - mustiin pukeutunut mies pahoinpiteli törkeästiPahoinpitelyjen suma Tampereen yössä: Mies potki tuntemattomia – tekijää ei ole tavoitettu
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 08:11
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä oikeuden kuultavana tänään Anneli Auerin nuorin lapsi – MTV seuraa

  • 05:17
    Anneli Auer

    Auerin tytär todistaa äitinsä seksuaalirikossyytteitä vastaan

  • Eilen20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • Eilen17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan