Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjosen ja Pakarisen unelmien tangoliitto särkyi – kuvat vuosien varrelta

Heidi ja Mika Tangomarkkinoilla kesällä 2013.
Heidi ja Mika Tangomarkkinoilla kesällä 2013.Str / Lehtikuva
Julkaistu 02.07.2015 13:04

MTV VIIHDE

Tangokuningatar Heidi Pakarinen ja tangokuningas Mika Pohjonen ovat eronneet. Pari piti yhtä lähes 20 vuoden ajan.

Laulaja Mika Pohjonen kruunattiin Seinäjoen Tangomarkkinoilla tangokuninkaaksi vuonna 1992. Vain muutama vuosi voiton jälkeen Mika tapasi Heidin ensimmäisen kerran ja parin suhde alkoi vuonna 1996.

Perheessä elettiin pitkään Mikan aikataulujen mukaan. Vuonna 2005 parin onni täydentyi esikoistyttärellä Helmi-Emmeliinalla ja parin vuoden päästä perheeseen syntyi toinen lapsi, Hertta-Angeliina.

Pariskunta kihlautui vuonna 2005 esikoisensa ristiäisten yhteydessä ja samana vuonna Heidi jäi kotiäidiksi.

Heidi ehti olla kotiäitinä usean vuoden ajan, kunnes kesällä 2013 hänet kruunattiinkin tangokuningattareksi. Kruunaamisen myötä myös Heidi palasi tosissaan keikoille ja työelämään.

Helmikuussa Pakarinen kertoi MTV.fille lastenhoitojärjestelyjen olevan välillä haastavia.

– Lastenhoidossa on joskus säätäminen, mutta onneksi meillä on hyvä verkosto. Eilen piti soittaa neljä hoitajaa läpi, ja kaikilla oli menoa. Lopulta mummo ja pappa pääsivät tulemaan, Pakarinen kertoi helmikuussa Tangomarkkinoiden pressitilaisuudessa.

Vaikka työt pitävät tangokuningattaren välillä kiireisenä, on perhe ollut aina ykkössijalla.

– Kun olen kotona, niin todella myös olen läsnä, ja annan kaiken ajan lapsille, Pakarinen kertoi helmikuussa.

Eron myötä Pakarinen etsii Lahdesta kotoa, jonne hän voi sitten asettua tyttöjen kanssa. Tässä vaiheessa pari ei kuitenkaan ole vielä päättänyt, miten lasten hoito tulevaisuudessa järjestetään.

– Emme ole sopineet lasten asioista, sillä en ole juuri ollut Mikan kanssa yhteydessä. Toivottavasti meidän keskinäiset vielä paranevat, Heidi mietti MTV.fin haastattelussa torstaina.

Lisää aiheesta:

30 vuotta sitten tangokuningattareksi kruunattu Eija Kantola muistelee, kuinka löysi myös rakkauden Tangomarkkinoilta: "Vähän sellainen työtapaturma"Yllättäen eronnut Tony Montana avautuu rankasta avioeroprosessistaan: "On se todella outoa ja surullista"Avioerosotkuja, syytöksiä ja työleirejä – muistatko vielä nämä Maajussi-kohut?Tangokuningas Marco Lundberg uudesta arjestaan: Takana tuhansia yksinäisiä kilometrejä Syövästä toipuneen Arja Korisevan tarina: Tiedän olleeni monien iltarukouksissaMaajussi-Osmon koskettava rakkaustarina – onnettomuus, yllätyshäät ja down-lapsi
Heidi PakarinenMika PohjonenMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Heidi Pakarinen
  • 30.8.12:19
    Verkkohuijaukset

    Kari Vepsä ja Heidi Pakarinen varoittavat fanejaan katalasta ilmiöstä: "Ä-kirjain paljastaa"

  • 07.05.201610:57
    Mika Pohjonen

    IL: Heidi Pakarinen avautuu erosta Mika Pohjosen kanssa: "Minut hiljennettiin"

  • 16.03.201607:50
    Musiikki

    Heidi Pakarisella uusi onni eron jälkeen – rakastui 7 vuotta nuorempaan tangoprinssiin

  • 02.11.201518:44
    Amadeus Lundberg

    Tangokuninkaallisten tuloissa huimia eroja – yllätysnimi kärjessä

  • 08.07.201518:52
    Musiikki

    Raju erosotku taustalla – Pakarinen jaksoi hymyillä Tangomarkkinoilla: Keskityn uraani