Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pohjois-Koreaan ennustetaan 860 000 tonnin ruokavajetta – "Ankara laiha ajanjakso"

3:25Kim Jong-un laihtuu ja Pohjois-Koreassa on nälänhätä: Onko Kim laihduttanut myötätunnosta vai sairauden vuoksi?Katso video: Kim Jong-un laihtuu silmissä Pohjois-Korean kärsiessä nälänädässä – onko syynä sympatia vai sairaus?
Julkaistu 07.07.2021 09:58

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Korean ruokavaje on tänä vuonna arviolta noin 860  000 tonnia, ennustaa YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO.

Määrä vastaa järjestön mukaan noin 2,3 kuukauden ruuankäyttöä.

Lue myös: Kim Jong-un kuihtuu ja Pohjois-Koreassa on nälänhätä: Onko Kim laihtunut myötätunnosta vai sairauden vuoksi?

–  Jos tätä vajetta ei pystytä riittävästi täyttämään kaupallisella tuonnilla tai ruoka-avulla, ruokakunnat voivat kokea ankaran laihan ajanjakson elokuusta lokakuuhun, järjestön raportissa todetaan.

Köyhä Pohjois-Korea on kärsinyt ruokapulasta jo vuosia. Maalle on asetettu useita kansainvälisiä pakotteita sen aseohjelmien vuoksi. Maa on kehittänyt sekä ydinaseita että ballistisia ohjuksia.

Viime vuonna maan ongelmia lisäsivät koronapandemia sekä kesämyrskyt ja tulvat.

Pohjois-Korea sulki rajansa viime vuoden tammikuussa suojellakseen itseään pandemialta, minkä seurauksena eristäytyneelle maalle elintärkeä kaupankäynti Kiinan kanssa on supistunut hyvin pieneksi. Kansainväliset avustustyöntekijät ovat lähteneet maasta.

Viime kesänä taifuunien aiheuttamat tulvat tuhosivat tuhansia koteja ja peittivät alleen viljelysmaita.

Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un myönsi kesäkuussa, että maan elintarviketilanne on "tiukka" ja varoitti ihmisiä valmistautumaan "kaikkien aikojen pahimpaan tilanteeseen".

1990-luvulla Pohjois-Korea kärsi tuhoisasta nälänhädästä maan jäätyä ilman tärkeää tukea Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen. Tuolloin nälkään kuoli satojatuhansia ihmisiä.

Lisää aiheesta:

Pohjois-Korean elintarvikepula syvenee, nälkäkuolemat todennäköisiä – ohjuksiin käytetyillä rahoilla olisi voitu ostaa yli miljoona tonnia elintarvikkeitaPandemia ja pakotteet piinaavat – Pohjois-Koreaa uhkaa jälleen nälänhätäPohjois-Koreassa rankkasateiden aiheuttama kriisi syvenee: Tuhansia ihmisiä evakuoitu tulvien altaPohjois-Korea näkee nälkää ja Kim Jong-unkin laihtuu silmissä: Onko diktaattori hoikentunut myötätunnosta vai sairauden vuoksi?Kim Jong-un myöntää: Pohjois-Korean ruokatilanne on "tiukka"KCNA: Pohjois-Korea kärsii äärimmäisestä kuivuudesta – YK: Puolet kansasta tarvitsee kiireellisesti ruokaa
Pohjois-KoreaNälänhätäMaatalousYKUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korea
  • 16.11.16:50
    Ukrainan sota

    Ukraina: Pohjois-Korealta loppumassa Venäjälle lähetettävät paukut

  • 16.11.15:25
    Kim Jong-un

    Pohjois-Korea avasi matkamessut – turistien videot paljastavat synkkyyden kulissien takana

  • 26.10.07:52
    Venäjä

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 25.10.11:41
    Ydinaseet

    Trump Pohjois-Koreasta: "Jonkinasteinen ydinasevaltio"

  • 24.10.10:48
    Donald Trump

    Trump ja Pohjois-Korean Kim: Tapaaminen ensi viikolla?