Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov ja Pohjois-Korean Kim Jong-un tapasivat lauantaina Pohjois-Koreassa. Pohjois-Korea on jo lähettänyt tuhansia sotilaita ja aseita Venäjälle.
Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un kertoi venäläiselle "huippudiplomaatille" Pohjois-Korean olevan valmis tukemaan kaikkia Venäjän toimia Ukrainassa ”ehdoitta”, uutistoimisto Reuters kertoo.
Reuters ei kerro, kenestä diplomaatista on kyse.
– Kim Jong-un vahvisti, että Korean demokraattinen kansantasavalta on valmis tukemaan ja kannustamaan ehdoitta kaikkia Venäjän johdon toteuttamia toimenpiteitä Ukrainan kriisin perimmäisen syyn poistamiseksi, Pohjois-Korean valtiollinen uutistoimisto KCNA kertoo Reutersin mukaan.
Lavrovilta kiitosta Venäjälle sijoitetuista joukoista
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov saapui aiemmin kolmipäiväiselle viikonlopun yli kestävälle vierailulle Pohjois-Koreaan, joka on toimittanut joukkoja ja aseita Venäjälle.
Lauantaina venäläisten tiedotusvälineiden mukaan Lavrov kuvaili maiden suhteita ”voittamattomaksi taistelevaksi veljeskunnaksi”, minkä lisäksi hän oli kiittänyt Venäjälle sijoitetuista joukoista.
Lavrov ja Jong-un tapasivat idässä sijaitsevassa rannikkokaupungissa Wonsanissa lauantaina, jossa he lupasivat toisilleen jatkaa yhteistyötä viime vuoden kumppanuussopimuksen mukaisesti.
Kyseiseen sopimukseen kuuluu keskinäinen puolustus.
Lue lisää: Venäjän ulkoministeri Lavrov tapasi Pohjois-Korean Kim Jong-unin
Reuters kertoo, että uutistoimisto KCNA:n mukaan Jong-un olisi kuvaillut esimerkiksi joukkojen ja aseiden lähettämistä vastaukseksi radikaalisti kehittyvään geopolitiikkaan.
Jong-unin kerrotaan lisäksi sanoneen toimien edistävän rauhaa ja turvallisuutta kaikkialla maailmassa.
Maiden välit tiivistyneet viime aikoina
Pohjois-Korea vahvisti viime keväänä tukeneensa Venäjää Ukrainan sodassa.
Etelä-Korean ja länsimaiden tiedustelutietojen mukaan yli 10 000 pohjoiskorealaista sotilasta lähetettiin Venäjälle viime vuonna auttamaan hyökkäyssodassa.
Viimeisimpänä käänteenä on muun muassa Pohjois-Korean aikeet lähettää jopa 30 000 sotilasta lisää rintamalle.
Ukrainan sotilastiedustelun mukaan on olemassa merkkejä siitä, että Venäjä muuntaa sotilaslentokoneitaan sopiviksi kuljettamaan suuria määriä joukkoja kaukaa idästä läntisimpiin osiin Venäjää.