Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pisama vai kesakko – kumpi sinun ihollasi on?


"Jos on pisamille altistava ihotyyppi, pisamia ei voi ehkäistä. Kesakoita sen sijaan voi ehkäistä järkevällä auringolta suojautumisella", lääkäri selventää.
"Jos on pisamille altistava ihotyyppi, pisamia ei voi ehkäistä. Kesakoita sen sijaan voi ehkäistä järkevällä auringolta suojautumisella", lääkäri selventää. Colourbox
Julkaistu 02.05.2016 08:25

Annimari Pasanen

annimari.pasanen(at)mtv.fi

Pisamia vai kesakoita – kummista on kyse? Ihotautilääkäri kertoo eron.

Pisamat

– Pisamia, eli teerenpilkkuja on yleensä punapigmenttisillä henkilöillä ja etenkin lapsilla ja nuorilla. Ne ovat kasvoilla ilmeneviä pieniä vaaleanruskeita pigmenttipilkkuja, TYKSin ihopoliklinikan ylilääkäri Leena Koulu kertoo.

Pisamissa ihon pigmentti on lisääntynyt, mutta pigmenttisoluja on normaali määrä. Pisamat reagoivat UV-säteisiin korostuen kesällä ja haalistuen talvella.

Kesakot

Kesakoissa eli lentigoissa ihon pigmenttisolut eli melanosyytit ovat lisääntyneet verinahan ja orvaskeden rajapinnassa. Ne näkyvät myös talvella.

Kesakkoja on kolmenlaisia.

Tavallinen kesakko (lentigo simplex)

– Niin sanottu tavallinen kesakko, eli lentigo simplex, on pieni ihon tasoinen pigmenttiläiskä. Kooltaan tavalliset kesakot ovat yleensä alle kolmen millimetrin läpimittaisia. Niitä voi olla kaikilla ihoalueilla eivätkä ne erityisesti reagoi auringonvaloon.

Aurinkokesakko eli vanhuuden kesakko (lentigo solaris, lentigo senilis)

– Aurinkokesakot ovat pieniä, muutamien millimetrien kokoisi apigmenttimuutoksia, jotka pysyvät iholla läpi talven. 

– Ne ovat valovaurion merkki ja kertovat siitä, että iho on joskus saanut liian suuren määrän UV-säteitä.

Aurinkokesakot ilmenevät erityisesti valoalttiilla alueilla, kuten esimerkiksi kasvoilla, hartioissa, yläselässä tai käsien päällä. Niitä on useita samalla ihoalueella.

Voiko ehkäistä?

– Jos on pisamille altistava ihotyyppi, pisamia ei voi ehkäistä. Kesakoita sen sijaan voi ehkäistä järkevällä auringolta suojautumisella. Auringolta suojautuminen pitää aloittaa jo lapsuudessa, TYKSin ihopoliklinikan ylilääkäri Leena Koulu sanoo.

– Pieniä lentigoita ei tavallisesti poisteta, mutta jos ison lentigon yksi kohta alkaa tummua tai siinä tapahtuu muita muutoksia, täytyy se diagnosoida. 

Toiselta nimeltään aurinkokesakot ovat vanhuuden kesakoita, sillä yleensä niitä alkaa ilmestyä vasta iäkkäämpänä, vaikka auringonpolttama olisi ollut aikaisemmin. Niitä näkee tyypillisesti paljon ulkona oleskelleilla henkilöillä.

Lentigo maligna

Lentigo maligna on yleensä kasvojen alueella esiintyvä, usean senttimetrin kokoinen pigmenttiläiskä. 

– Sellaisen läiskän kanssa on syytä olla varuillaan. Jos läiskä jatkuvasti kasvaa, tummuu tai jos siihen alkaa tulla vaihtelevia värisävyjä, kyseessä voi olla pinnallinen melanooma. Niitä esiintyy tyypillisesti vain hyvin iäkkäillä ihmisillä, Koulu muistuttaa.

Iho ja aurinko

Mistä melanooman yleistyminen johtuu? Studio55.fi-lähetyksessä vieraana huhtikuussa 2014 ihotautien ja patologian erikoislääkäri Susanna Virolainen.

22:33Iho ja aurinko

Lisää aiheesta:

Saavatko aurinko, mausteet tai kahvi kasvosi lehahtamaan? Kyseessä voi olla yleinen ihosairausSyöpä vai sittenkin jotain viatonta? Tätä kaikkea ihon alta löytyvä patti voi ollaOnko sinunkin ihossasi pieni punainen luomi? Huolestu vasta tässä vaiheessaTunnista ihosyövän oireet – millainen muutos on hälyttävä?Viisi erikoista asiaa, joita et ehkä tiennyt pisamistaMaksaläiskät vaivana? Näin ehkäiset ja hoidat
Iho-ongelmatKevätKesäihoStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Iho-ongelmat
  • 6.9.07:34
    Ihonhoito

    Ihonhoitomoka, jota kosmetologi Maria ei koskaan tee – ethän itsekään sorru?

  • 9.7.18:50
    Kesämyytit

    Mistä johtuu ihon kutina uimisen jälkeen? Syynä voi olla järvisyyhy – tällainen se on

  • 14.6.08:35
    Sairaudet ja taudit

    Oletko sairastanut vesirokon? Aurinko voi aktivoida viruksen vyöruusuksi

  • 26.4.06:29
    Sairaudet ja taudit

    Karut oireet valtasivat koko kehon, kun Noora koukuttui kortisoniin – hoidot liki tonnin kuussa

  • 20.3.06:29
    Tutkimustulokset

    Tätä et ehkä olisi halunnut tietää: Kun saat haavan, ihosi "huutaa" äänettä