Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Piritta Hagman sai törkypalautetta – avautuu julkisuuden varjopuolista: "Onhan tämä pöyristyttävää"

13:36Erikoishaastattelussa Piritta HagmanPiritta Hagman kertoo erikoishaastattelussa näkemyksensä naisten terveydenhuollon tilasta.
Julkaistu 27.09.2021 08:15
Toimittajan kuva

Iriz Silander

iriz.silander@mtv.fi

iriziriz

Fysioterapeutti Piritta Hagman avautuu Instagramissa törkypalautteesta.

Äitiys- ja lantionpohjan fysioterapeutti, sekä Iholla-sarjan tähti Piritta Hagman kertoo Instagram-julkaisun yhteydessä saamastaan törkypalautteesta. Hagman julkaisi seuraajilleen otoksia, jossa ensimmäisessä kuvassa tähti istuu sängyllä. Toiset otokset ovat kuvakaappauksia törkyviesteistä, joita hän on saanut seuraajiltaan.

Hagman kertoo saaneensa 20 vuoden julkisuuden aikana paljon palautetta. Tähti peräänkuuluttaa kiusaamisen tunnistamista.

– Onhan tämä pöyristyttävää mihin ihmiset vapaa-aikansa hukkaavat. Eikä tässä tosiaan ole mitään uutta auringon alla, mutta sehän tässä surullista onkin. Toivottavasti silti samat tyypit, tämäkin kommenttikentän naisoletettu, ymmärtävät kaksinaismoralisminsa, jos ovat koulukiusaamista vastaan, Hagman kirjoittaa.

Lue myös: Piritta Hagman järkyttyi naisten terveydenhuollon tilasta – kyseenalaistaa vähättelyn: "Naiset saavat usein vastaukseksi, että kivut kuuluvat naiseuteen" 

Hagman kertoo, ettei törkykommentointi enää mene juurikaan oman ihon alle, mutta kommentit pistävät silti mietityttämään.

– Huomaavatkohan kyseiset tyypit, että kirjoittamalla tallaisia kommentteja toisille ihan normaalisti tunteville ja ajatteleville ihmisille, he tahallaan haluavat satuttaa. Ihan vaan huvikseen ja nähden vaivaa jopa niin paljon, että vaikka eivät itse seuraa kyseistä henkilöä, he etsivät profiilin ja vielä jaksavat palata aiheeseen uudelleen ja uudelleen, kun joku heille vastaa.

Hagmanin avautuminen keräsi paljon palautetta Instagramissa.

– Ei vaan mene minun jakeluuni, miksi pitää olla ilkeä, seuraaja kirjoittaa.

– Kauheata. Mistä nimenomaan kumpuaa tarve halveksua muita, toinen tuumii.

– On epäoikeudenmukaista purkaa paha olo muihin ihmisiin. Ihminen, joka rakastaa itseään, rakastaa myös muita, Instagramissa kommentoidaan.

Lisää aiheesta:

Jukka Haapalainen sai asiatonta "fanipostia" – "Miten joku kehtaa kirjoittaa tuollaista?"Portion Boysin Tiina Forsbyn bikinikuvaa kommentoitiin ilkeästi – tiukka vastaus kiusaajille: "Ei mene kertakaikkiaan jakeluun"Jasmin Voutilainen läväytti julki alusvaatekuvansa – kommenttikentässä alkoi kiivas väittely siitä, mikä on ok ja mikä ei Rosanna Kuljulle alkoi tulvia Instagramissa viestejä erikoisen kommentin jälkeen – ottaa kantaa ikävään someilmiöön: "Miksi oi miksi"Puolisoaan Temptation Islandilla pettänyt Mira joutui nettivihan kohteeksi – julkaisi kuvakaappauksen kylmäävistä viesteistä: "Älä tule, sut tapetaan"Cristal Snow jakoi saamansa järkyttävän palautteen – juontaja saa lokaa niskaansa: "Sinä oksetat"
Piritta HagmanSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Piritta Hagman
  • 17.11.17:03
    Olga Temonen

    Olga Temosen kuolinilmoitus täyttyi tuhansista surunvalitteluista

  • 11.10.202419:14
    Ernest Lawson

    Some täyttyi suloisista perhepotreteista – näin julkkikset muistavat tärkeää päivää

  • 05.02.202310:30
    Seurapiirit

    Tässä on Piritta Hagmanin uusi lemmikki – pelasti jättikokoisen Tanelin: "Piti tehdä nopeita liikkeitä ja yhtäkkiä hän oli minulla"

  • 28.01.202317:14
    Niklas Hagman

    Piritta Hagman jakaa yhä kodin ex-miehensä kanssa – näin tilanne muuttuu uusien kumppanien myötä: "En näe mitään syytä, miksi tällainen järjestely ei voisi toimia"

  • 02.01.202315:53
    Rakkaus

    Piritta Hagman löysi uuden rakkauden – puoliso on Susijengin päävalmentaja