Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikkuinen virtahepo sulattaa sydämiä – hatarat ensiaskeleet ovat äärettömän suloista katseltavaa

Fiona-virtahepo näyttää toipuvan hyvin, vaikka se syntyikin kuusi viikkoa etuajassa.
Fiona-virtahepo näyttää toipuvan hyvin, vaikka se syntyikin kuusi viikkoa etuajassa.Shutterstock
Julkaistu 09.02.2017 14:02

MTV LIFESTYLE

Yhdysvaltalaiseen eläintarhaan viime kuussa syntynyt virtahepo on sulattanut lukuisten ihmisten sydämet. 

Tiedätkö sen tunteen, kun sydän alkaa hakata rinnassa ja koko kehoon leviää suunnatonta iloa? Tämä on juuri se reaktio, jonka video virtahepovauvan ensimmäisistä askelista saa sinussa aikaan. Sinua on varoitettu!

Kävelyä ja päivittäisiä uimaharjoituksia

Fiona-virtahepo syntyi Yhdysvaltalaiseen Cincinnatin eläintarhaan viime kuussa kuusi viikkoa etuajassa. Aikaisesta syntymästä johtuen poikasella oli alussa vaikeuksia syömisen kanssa, mutta nyt eläintarhan työntekijät kertovat Fionaksi nimetyn poikasen voivan olosuhteisiin nähden erittäin hyvin. Fionan paino on noussut jo 17 kiloon, ja henkilökunta käy uittamassa sitä muutaman kerran päivässä.

Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Useimmat virtahevot syntyvät vedessä, mutta itse asiassa ne eivät osaa uida. Uiminen auttaa sitä lihasten, tasapainon ja elimistön optimaalisen lämpötilan, 35,5–36,5, saavuttamisessa, eläintarhan Instagram-tilillä kerrotaan.

Ensimmäisen uimisretken lisäksi Fiona on ottanut myös ensimmäiset huterat askeleensa. Vaikka poikanen vaatii edelleen ympärivuorokautista hoitoa, toipuminen näyttää edistyvän toivotulla tavalla. 

Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Poikanen on sulattanut eläintarhan henkilökunnan lisäksi myös lukuisten some-käyttäjien sydämet. Fiona onkin kerännyt heti syntymänsä jälkeen itselleen suuren joukon seuraajia, jotka odottavat innokkaasti poikasen kuulumisia. 

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Lähde: CountryLiving

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Pingviininpoika Pesto villitsee somessa – on jo kookkaampi kuin vanhempansa!Simpanssiemon ensikohtaaminen poikasensa kanssa sulattaa sydämet – video näyttää, mitä on äidinrakkausKaksikasvoisena syntynyt kissa pääsi pelastajan hoiviin: ”Se on ihmeellinen” Elefantti näkee poikasensa ensimmäistä kertaa vuosiin – pystytkö katsomaan liikuttumatta?Höyhenetön nakulintu villitsee netissä – fanit lähettävät villapaitoja Huolehtii pennuista kuin oikea emo – koira adoptoi vastasyntyneet opossumit
Luonto ja eläimetHyvän mielen jututLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 11:54
    Joulu

    Kuusitrenditkin muuttuvat: "Disney-pullukka" on historiaa – tällaisen kuusen suomalaiset nyt haluavat

  • Eilen18:02
    Indonesia

    Tuhotulva tappoi parissa päivässä jopa kymmenesosan uhanalaisista ihmisapinoista – sukupuutto uhkaa

  • Eilen06:15
    Yhdysvallat

    Viinakaupassa riehunutta humalaista pesukarhua epäillään aiemmista rikoksista

  • 12.12.21:16
    Ilmastonmuutos

    Amazonin sademetsä muuttumassa "hypertrooppiseksi": Ei ole tapahtunut miljooniin vuosiin

  • 11.12.13:06
    Koirat

    Näin bordercollie Meno jäljittää karanneen lemmikin