Näyttelijä-ohjaaja Petteri Summanen riemuitsee uudesta pestistään Linnateatterin taiteellisena johtajana.
Maanantaina tiedotettiin, että näyttelijä-ohjaaja Petteri Summanen on valittu Linnateatterin taiteelliseksi johtajaksi. Millaisin tunnelmin mies uuteen työhön tarttuu?
– Otan pestin vastaan oikein riemuisin mielin, Summanen kertoo iloisesti MTV.fille.
Työ Linnateatterilla alkaa varsinaisesti vasta elokuussa 2014, mutta miehen mukaan perehdytys on jo käynnissä.
– Perehtyminen on meneillään, joten tutustun paikkaan ja ihmisiin. Otetaan samalla haltuun tunnelmaa siellä ja katsotaan, mitkä ovat parhaimmat tulevaisuuden näkymät, Summanen kuvailee uutta työtään.
Lukuisista elokuvista ja sarjoista tunnettu näyttelijä-ohjaaja odottaa tulevaa jo innolla. Summasen mielestä Turun Linnateatterilla on laadukkaan tekemisen maine ja hän haluaakin jatkaa samalla linjalla.
– En lähde oikomaan kenenkään kädenjälkiä, mutta tärkeää tietenkin on, että ihmisiä tavoitetaan ja synnytetään myös uusia juttuja. Aionkin olla aktiivinen tällä saralla, Summanen kertoo.
Klikkaa mua -sarjan toisella kaudellakin nähtävä Summanen on vuosien varrella tutustunut paljon alan ihmisiin ja tästä onkin uudessa pestissä paljon hyötyä.