Latvia teki jymypaukun jääkiekon MM-kisoissa, kun se kaatoi sunnuntain pronssiottelussa Yhdysvallat jatkoajalla lukemin 4–3. Mitali oli Latvialle ensimmäinen miesten arvokisatasolla.
Mukana juhlinnassa oli yksi suomalaisnimi, Petteri Nummelin, joka on Latvian maajoukkueen apuvalmentaja.
– Otin tuossa juuri oluen Latvian presidentin kanssa. Kyllä tää ihan hyvältä tuntuu! Nummelin naurahti MTV Urheilulle.
Latvian presidentti Egils Levits oli saapunut Tampereelle seuraamaan iltapäivän pronssiottelua. Hän sai suuret suosionosoitukset lähes 5000-päiseltä Latvian fanijoukolta, kun hänet poimittiin Nokia Arenan mediakuutiolle.
– Kova juttu, että hän tuli paikan päälle katsomaan peliä. Kertoo paljon tuosta maasta. Jääkiekko on suuri juttu Latviassa ja nyt se on vielä suurempi. Yksi joukkue on ehtinyt jo pelata Mestiksessä ja siellä on palava halu kehittyä. Minne he tästä menevät, sen aika näyttää, Nummelin mietti.
Nummelin itse reagoi Kristians Rubinsin jatkoaikamaaliin räyheästi.
KATSO: Tähän se ratkesi: Latvian historiallinen MM-mitali räjäytti Nokia Arenan liitoksistaan
VIDEO: Nyt räjähti! Latvia varmisti kiekkohistoriansa ensimmäisen MM-mitalin

