Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi tänään 58-vuotiaan Jukka Antero Ukkosen 7 vuoden ja 10 kuukauden vankeuteen 56-vuotiaan pikkuveljensä murhan yrityksestä.
Teko tapahtui 9. toukokuuta Turussa.
Oikeuden mukaan Ukkosen tarkoitus oli ensin murhata veli ja sen jälkeen hävittää veljensä ruumis liuottamalla se viemärinavausaineeseen.
– Vastaajan tarkoituksena on ollut surmata veljensä tavalla, jota hän on varustautumisen pitkä kesto huomioon ottaen suunnitellut varsin pitkään. Vastaaja oli laatinut suunnitelman ruumiin hävittämiseksi rikoksen toteuttamisen jälkeen, oikeus toteaa tuomiossaan.
Oikeus määräsi Ukkosen maksamaan veljelleen kivusta 3000 euroa, pysyvästä kosmeettisesta haitasta 1500 euroa, henkisestä kärsimyksestä 6500 euroa ja lisäksi sairaanhoitokustannuksista, esinevahingosta ja oikeudenkäyntikuluista yhteensä yli 10 600 euroa.
Pitkä riita taustalla
Tekoa edelsi vuosikymmeniä kestänyt riitely. Veljekset eivät olleet puheväleissä enää kymmeniin vuosiin.
Viimeinen niitti riitaan tuli viime vuoden lopulla, kun 58-vuotiaalle miehelle selvisi, että veljesten äiti oli testamentannut kaiken omaisuutensa pikkuveljelle. Isoveljelle jäi ainoastaan perinnön lakiosuus.
Äiti kuoli jo viime syyskuussa, mutta Ukkonen sai tiedon äitinsä kuolemasta ja testamentista vasta joulukuussa.
Murhan yritys tapahtui toukokuussa Turun keskustassa sijaitsevassa kerrostaloasunnossa. Se oli veljesten äidin kuolinpesän asunto, jossa oli edelleen myös vuonna 1978 kuolleen veljesten isän jäämistö. Se on jaettu veljesten kesken, mutta siitäkin oli ollut riitaa.
Lue myös: Perintöriita kärjistyi: Miestä syytetään pikkuveljensä murhan yrityksestä – tarkoitus oli hävittää ruumis viemärinavausaineeseen liuottamalla
Hyökkäsi veitsen kanssa
Jukka Ukkonen meni äitinsä asunnolle jo murhan yritystä edeltävänä iltana. Hänellä oli asunnolla mukanaan veitsen ja sähkölamauttimen lisäksi kumihanskat, puhallettava kahluuallas, suuri määrä viemärinavausrakeita, roskapusseja, kumisaappaat ja traumasakset.
