Hämeen poliisi kertoi viime viikolla Hauhon ABC:n polttoaineautomaattiin kiinnitetystä korttikopiointi- eli skimmauslaitteesta, joka oli poikkeuksellisesti asetettu pankkiautomaatin sisälle.
Yleensä lukulaitteet kiinnitetään pankki- tai polttoaineautomaatteihin automaatin ulkopuolelle varsinaisen kortin syöttöaukon päälle. ABC-asemalla ollut laite oli kiinnitetty maksupäätteen ja maksuautomaatin tietoliikennettä välittävän verkkokytkimen väliin. Ilmeisesti skimmaajien tarkoituksena oli kopioida maksupäätteeltä asiakkaiden maksukortti- ja maksukorttien pin-kooditietoja.
Epäiltyjen kertoman mukaan laitetta oli tarkoitus käyttää yhdessä maksupäätteeseen asennettavan kameran avulla, jolloin olisi saatu sekä korttien että pin-koodien tiedot.
Poliisi muistuttaakin, että pankkiautomaattien ja polttoainepisteiden maksuautomaattien käyttö on edelleen turvallista, kun muistaa laittaa käden numeronäppäimistön päälle pin-koodin näpyttelyn ajaksi. Näin kamera ei pääse tallentamaan maksukortin pin-koodia, jota kopioidun kortin käytössä tarvitaan.


