Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka Toveri: Venäjä saattaa aloittaa jo suurhyökkäyksen lähiviikkojen aikana – "Putin valmis uhraamaan kymmeniä tuhansia reserviläisiä"

8:37Valmisteleeko Venäjä suurhyökkäystä Donetskissa? Haastattelussa kenraalimajuri Pekka ToveriValmisteleeko Venäjä suurhyökkäystä Donetskissa? Haastattelussa kenraalimajuri Pekka Toveri
Julkaistu 02.02.2023 06:58
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Puolustusvoimien entinen tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri evp. Pekka Toveri arvioi MTV Uutiset Liven haastattelussa, että Venäjä saattaa aloittaa suurhyökkäyksen Ukrainaan jo lähiviikkojen aikana.

– Kyllä se voi tapahtua jo helmikuun aikana tai hyvinkin viimeistään ehkä maaliskuussa ennen kuin rospuutto (kelirikko) iskee ja vaikeuttaa elämää liikaa, Toveri sanoo.

Lue myös: MTV:n toimittaja Ukrainassa: Venäjä on Bahmutissa lähellä suurinta voittoaan sitten viime kesän

Venäjän presidentti Vladimir Putin ilmoitti viime vuoden huhtikuussa tavoitteeksi Donbassin "vapauttamisen". Toveri arvioi, että Venäjä pyrkii valtaamaan Donbassin viimeiset osat mitkä vielä ovat Ukrainan hallussa, jotta omille voidaan esittää edes joku voitto.

Venäjällä on Toverin mukaan resursseja ja valmiuksia käynnistää suurhyökkäys.

– Kyllä on, mutta pitää muistaa, että se hyvin pitkälti kuitenkin edelleen perustuu siihen massaan. Ukrainalaisten arvioiden mukaan Ukrainan alueella noin 300 000 sotilasta ja 150 000 reserviläistä Venäjällä ja Valko-Venäjällä.

– Se on etupäässä jalkaväkeä, eikä heillä enää ole samanlaista panssarijoukkoa käytössä kun hyökkäyksen alkaessa viime helmikuussa.

Lue myös: Ukraina: Venäjä valmistautuu pistämään kaiken peliin – "Kerää parhaillaan kaikkea mitä irti saa"

Ukraina on saamassa mittavan määrän panssarikalustoa ja muuta apua liittolaisiltaan. Toveri arvioi, että panssarikalusto on Ukrainan käytössä kesällä.

– Ukraina aloittaa viimeistään kesällä omat vastahyökkäykset paremmista asemista, niin Putin on valmis uhraamaan periaatteessa vaikka kymmeniät uhansia reserviläisiä.

Koko Toverin haastattelun voit katsoa jutun alussa olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

"Parisataatuhatta venäläistä, mitä väliä" – Pekka Toverilta pahaenteinen kuvaus PutinistaToveri: Tappiot pakottivat Ukrainan vaihtamaan taktiikkaansa – "vanhan sotilaan kutina" povaa elokuulle muutostaVenäjällä on vielä yksi reservi ennen ydinasetta, ja se on Ukrainan vastahyökkäyksen kannalta merkittäväNäin Pekka Toveri kommentoi Venäjän mahdollisen uuden suurhyökkäyksen onnistumistaPekka Toveri: Venäjä kärsii suurtappioita joka päivä – "Kesällä Ukrainalla on aikaikkuna lyödä venäläiset"Suomalaisarvio: Venäjä haluaa jonkin sotilaallisen voiton Ukrainassa, jotta Putin voisi säilyttää kasvonsa: "Voittoihin pyritään kolmella eri alueella"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 16:42
    Eurooppa

    Länsijohtajat Trumpin rauhansuunnitelmasta: "Vaatii työstämistä"

  • 15:01
    Alexander Stubb

    Stubb sulki mikin ja koko G20-sali repesi nauramaan: "Pohjoismaista henkeä"

  • 14:23
    Marinin hallitus

    Velkajarru oli kaikilta muilta virhe, Li Andersson lataa MTV:lle – Marinin hallituksen ex-ministeri suuttui VTV:n kohuraportista

  • 14:15
    Ukraina

    Ukraina: Alamme neuvotella sodan lopettamisesta Yhdysvaltojen kanssa

  • 12:03
    Donald Trump

    Niinistö Ylellä: Rauhanyritys on vakavin, mutta Eurooppa ohitettiin – Trumpia uhkaa "totaalinen mahalasku"