Columbus Blue Jacketsin uusi GM Don Waddell puhui torstaina varsin suoraan Patrik Laineen tilanteesta.
Viime viikolla uutisoitiin suomalaiskiekkoilija Laineen haluavan siirtoa pois Blue Jacketsista. Laine ei pelannut kevätkaudella lainkaan, vaan hän on ollut tammikuusta lähtien NHL:n pelaajayhdistyksen hoito-ohjelmassa.
Blue Jacketsin toukokuussa palkkaama uusi GM Don Waddell sanoi torstain tiedotustilaisuudessa, että Laineen odotetaan läpäisevän hoito-ohjelman "minä hyvänsä päivänä, lähiaikoina". Waddell ruoti, että kiinnostuneet seurat voisivat tuolloin käydä keskusteluja Laineen kanssa sikäli kuin ne mielivät siirtoa.
– Haluamme tehdä kiekkokaupan, jos voimme. Tutkimme varmasti kaikki mahdollisuudet koskien kaikkia seuroja, jotka ovat potentiaalisesti hänestä kiinnostuneita, Waddell kertoi ja valotti, että yhteistyötä tehdään parhaillaan Laineen agentin Andy Scottin kanssa.
Waddellin puheiden perusteella siirto on ensisijainen vaihtoehto, mutta hän nosti pöydälle myös mahdollisuuden, että "ehkä mikään ei käy meidän kannaltamme järkeen".
– Et voi sulkea pois sitä, että vaihtoehdot olisivat rajatut tai järkeen käyviä vaihtoehtoja ei olisi. Siinä tapauksessa asian kanssa täytyisi tulla toimeen.


